Zwiększony eksport borówek dzięki lepszej infrastrukturze

przygotować borówki do sprzedaży, opakowania dla borówek, pakowanie borówek, sortowanie borówek



Dla efektywności ekonomicznej prowadzonej działalności każdy jej element ma znaczenie. Tak samo jest w przypadku produkcji owoców borówek. Przekonali się o tym niedawno argentyńscy plantatorzy, którzy zyskali zwiększone możliwości eksportu dzięki uruchomieniu nowych rozwiązań infrastrukturalnych na lotnisku Tucuman.

Dane zasługujące na uznanie

Inwestycje wykonane wspólnie przez rządowe agencje, władze samorządowe, linie lotnicze i operatorów logistycznych pochłonęły łącznie ok. 93 mln USD. Zakres robót objął nie tylko budowę nowych urządzeń na lotnisku, ale także modernizację dróg dojazdowych, czy stworzenie systemów zabezpieczających owoce przed dostępem insektów. Nowe rozwiązania sprawiają, że czas prac związanych z załadunkiem i rozładunkiem pojedynczego samolotu został skrócony z 3 godzin do 1 godziny i 20 minut. Wprawdzie większość eksportowanej z lotniska borówki trafia do Ameryki Północnej, to jednak 20% owoców przylatuje do Europy, zwłaszcza do Londynu. Celem jest uzyskanie przepustowości eksportowej portu lotniczego na poziomie 8 tys. ton przy założeniu że każdego dnia odprawiane będą 4 samoloty. W obecnym seznonie z lotniska odleciało już 5411 ton borówek, a więc odnotowano 60% wzrost. Plantatorzy borówki oczekiwali na udrożnienie lokalnego lotniska 9 lat. Poziom eksportu wynoszący 5 tys. ton w sezonie niegdyś wydawał się jedynie marzeniem, ale dziś cele są o wiele bardziej ambitne. Każdy sektor posiada swe bariery dla wzrostu, czynniki hamujące jego rozwój. Potrzebne są wspólne wysiłki i przełamywanie barier, by tworzyć nowe możliwości, miejsca pracy, wzrost lokalnych gospodarek i sprawiać, by więcej argentyńskich produktów trafiało na światowe rynki – powiedział argentyński minister transportu Guillermo Dietrich.

Import argentyńskiej borówki nie stanowi bezpośredniej konkurencji dla polskich producentów. Jednak przykład współdziałania argentyńskich władz centralnych, samorządowych, przewoźników i plantatorów jest inspirujący. Lepsze rozwiązania infrastrukturalne na poziomie gospodarstwa, ale i regionu czy kraju usprawniają logistykę, obniżają jej koszty i zwiększają potencjał branży.

Źródło: freshplaza.com










Poprzedni artykułFunkcjonalne i skuteczne
Następny artykułNauka i praktyczne do niej podejście dla lepszego życia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj