Optymalny termin zwalczania roztocza truskawkowca

Agrowłóknina całoroczna Agro Marina MAX 21g rozłożona na polu

Płaskie okrywy truskawek przyspieszają termin ich owocowania. Czy to agrowłóknina, czy folia perforowana – warunki dla krzewów do wzrostu są lepsze. Lepsze są niestety także dla szkodników. Radosław Suchorzewski z firmy Bayer podczas lustracji kwatery polowej pod agrowłókniną podzielił się spostrzeżeniami dotyczącymi ochrony upraw w okresie przedkwitnieniowym.

Krytyczny okres w kontekście ochrony

Jeszcze sporo czasu minie nim plantacje w gruncie zakwitną. Nie mniej jednak to właśnie teraz jest bardzo czas na to, by zadbać o zwalczenie szkodników takich jak przędziorki czy roztocz truskawkowiec, zapobiec rozwojowi chorób liści. Wciąż dość nowym, ale efektywnym rozwiązaniem jest zastosowanie w tym właśnie okresie Movento 100 SC w celu zwalczenia roztocza truskawkowca. Szkodnik ten nie jest widoczny gołym okiem, jednak szkody które powoduje na truskawce są porażające – mówił R. Suchorzewski. Przekazał też inne ważne informacje dotyczące tego preparatu. Dawka 1 l/ha w zupełności wystarczy. Aplikacja środka jest ważna także w kontekście ograniczania populacji przędziorków. Movento 100 SC  działa systemicznie w roślinach, więc przy okazji zwalczania roztocza plantator zyskuje taką właśnie dodatkową korzyść. Pamiętajmy jednak, że preparat ten w truskawce zarejestrowany został do zwalczania roztocza i tak właśnie należy go używać. Ujęcie tego produktu w strategii ochrony truskawek w okresie przed kwitnieniem w połączeniu z akarycydami daje bardzo dobry efekt – mówił specjalista.

Osłony dają przewagę, ale…

W ocenie doradcy z firny Bayer nie zarysowały się w trzeciej dekadzie kwietnia poważniejsze różnice w rozwoju roślin osłoniętych agrowłókniną i folią perforowaną. Stosowanie takich okryw wiosną o tak kapryśnej aurze jak w tym roku jest zasadne. R. Suchorzewski zwraca jednak uwagę na zwiększone ryzyko poparzeń truskawek pod folią. W warunkach cichej i słonecznej pogody, nawet jeśli powietrze nie jest bardzo wygrzane i nie ma odczucia intensywnego ciepła, warunki pod osłoną z folii w jakich rosną truskawki mogą stać się dla nich niekorzystne. To znajduje często odbicie zarówno w kondycji roślin jak i jakości owoców. Decydując się na stosowanie folii perforowanych, czy też agrowłóknin należy być przygotowanym do ich odkrywania w wypadku wystąpienia dużego nasłonecznienia i ponownego zakrywania na wypadek powrotu ujemnych temperatur.

Więcej na filmie

Wypowiedź R. Suchorzewskiego dotyczącą kluczowych zabiegów przed kwitnieniem truskawek można obejrzeć w formie krótkiego materiału filmowego. Znajduje się on poniżej:Poprzedni artykułCięcie krzewów borówki po pierwszym roku wzrostu
Następny artykułWybieramy tunele do przyspieszonej uprawy truskawek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj