Zwalczanie przędziorków i wciornastków w truskawce promieniami UVC

Przędziorek chmielowiec oraz jego jajaNaukowcy z Uniwersytetu Florydy/IFAS próbują za pomocą promieni UV zwalczać szkodniki i choroby dla wartej 300 milionów dolarów produkcji truskawek na Florydzie. Przez wiele lat Natalia Peres, fitopatolog z UF, stosowała system światła ultrafioletowego do zwalczania szkodników truskawek. W tym roku opublikowała badania, które pokazują, że system ten może kontrolować mączniaka prawdziwego. Kolejnych dwóch badaczy z Instytutu Nauk o Żywności i Rolnictwie (IFAS) użyło teraz tego samego systemu promieniowania UVC, aby wykazać, iż działa on dobrze w spowalnianiu rozprzestrzeniania się tylko jednego z dwóch szkodników.

Joseph Dean Montemayor (UF/IFAS)— pracujący pod kierunkiem adiunkta entomologii Sriyanki Lahiri — skupił się na tym, czy system wykorzystujący promieniowanie UVC może kontrolować roztocza i wciornastki.

Zbadali również, czy promieniowanie UVC będzie kolidować z biologiczną kontrolą tych szkodników, z których oba jeśli nie są zwalczane, powodują znaczną utratę owoców. W tym przypadku zbadali, czy promieniowanie zabije drapieżne roztocza, które zjadają przędziorki i wciornastki atakujące truskawki.

Fot. Marissa Cassaway i uczeń studiów magisterskich Joseph Montemayor badają truskawki poddane działaniu promieniowania UVC w Centrum Badawczo-Edukacyjnym Gulf Coast. Źródło: blogs.ifas.ufl.edu

Promieniowanie UVC

Wyniki wskazują, że jaja drapieżnych roztoczy, podobnie jak i przędziorków, giną po zastosowaniu promieniowania UVC. Sygnalizuje to, że ochrona biologiczna poprzez drapieżne roztocza będzie najskuteczniejsza dopiero po potraktowaniu uprawy promieniowaniem UVC, a nie w trakcie jej stosowania.

Badania prowadzone m.in. przez Montemayora pokazują, że system sprawdza się w kontroli jaj przędziorków, a nie wciornastków (Scirtothrips dorsalis). Dawka promieniowania UVC zastosowana na roślinach truskawek w polu stłumiła głównie jaja przędziorków przed wylęganiem się, ale nie powstrzymała inwazji wciornastków, powiedział Lahiri, członek wydziału w Gulf Coast Research and Education Center (GCREC).

Wyniki tego badania staną się częścią zintegrowanego systemu ochrony przed szkodnikami, które mają na celu pomoc producentom truskawek. Ta informacja jest przydatna dla plantatorów truskawek na Florydzie, którzy muszą prowadzić nieustanną walkę z wciornastkami i przędziorkami. Informacje te są również istotne dla truskawkowych plantatorów na całym świecie, partnerów branżowych oraz społeczności zajmującej się badaniami i rozszerzaniem upraw małych owoców – powiedział Lahiri.

przędziorek
Przędziorek na liściach truskawki

Zwalczanie przędziorków

W ramach swoich badań Montemayor zbadał również potencjalny wpływ UVC na drapieżne roztocza. Producenci truskawek używają obecnie roztocza znanego jako Phytoseiulus persimilis, aby powstrzymać przędziorka chmielowca przed uszkodzeniem ich owoców, powiedział Lahiri. Montemayor wystawił dorosłego drapieżnego roztocza na taką samą dawkę UVC, która skutecznie zwalczała jaja przędziorków. Odkrył tym samym, że osobnik P. persimilis pozostał nienaruszony i był w stanie aktywnie żywić się jajami przędziorków.

Wciornastki i przędziorki są najbardziej szkodliwymi ekonomicznie gatunkami wpływającymi na produkcję truskawek na Florydzie. Pomimo tego, że w zwalczaniu tych szkodników w przeważającej mierze stosuje się syntetyczne insektycydy i środki roztoczobójcze, środki kontroli biologicznej, takie jak drapieżne roztocza, mogą być skuteczne w zintegrowanym zwalczaniu szkodników w truskawkach. Innym sposobem jest wykorzystanie promieniowania UVC, stosowanego po zachodzie słońca, do zwalczania szkodników entomologicznych wraz z patogenami truskawek. Oba te narzędzia do zwalczania szkodników mogą być stosowane komplementarnie – powiedział Lahiri.


Źródło: www.hortidaily.com

Poprzedni artykułCzarna porzeczka coraz bardziej popularna
Następny artykułTunele dla borówki – trendy w budowie konstrukcji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj