Tunele dla borówki – trendy w budowie konstrukcji

tunele dla borówki haygrove
Wśród nowych rozwiązań uprawowych jakie pojawiały się w projekcie Borówkowe Factory w sezonie 2021 jest okrycie części plantacji tunelem foliowym, dostarczonym przez firmę Haygrove. Jego budowa rozpoczęła się jesienią 2020, a z początkiem lipca konstrukcja została osłonięta folią. Jakie są obecnie trendy jeśli chodzi o konstrukcje tunelowe – opowiada Janusz Góra z Haygrove Poland.

Przygotowaliśmy tu konstrukcję z rur owalnych o szerokości nawy wynoszącej 9 m. Wysokość w kalenicy wynosi 5 m co stworzy odpowiednią kubaturę i mikroklimat dla wzrostu roślin – wyjaśnia Janusz Góra. Nowe konstrukcje tunelowe w większości są już oparte na rurach owalnych. Cechują się on znacznie większą wytrzymałością mechaniczną względem wcześniej stosowanych rur o profilu okrągłym. Kolejnym elementem decydującym o wytrzymałości tunelu jest rodzaj i grubość zastosowanej folii oraz układ sznurów mocujących folię.

Planując uprawę w tunelach ważne jest odpowiednie usytuowanie rzędów – optymalnie gdy są one w kierunku północ-południe, co sprawia, że rzędy roślin są równomiernie naświetlone. Ważna jest też długość tuneli – optymalna to 100-120 m. Daje to możliwość dobrego przewietrzenia tuneli przy wykorzystaniu samych bram.

Więcej informacji w filmie:Poprzedni artykułZwalczanie przędziorków i wciornastków w truskawce promieniami UVC
Następny artykułIle kosztować będzie aronia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj