Zwalczanie przędziorków BEZ PESTYCYDÓW – program ochrony malin- FILM




Przędziorki (Tetranychidae) należą do szczególnie uciążliwych szkodników roślin sadowniczych. Ich zwalczanie często przysparza wielu problemów. Praktyczne trudności w efektywnym kontrolowaniu przędziorków wynikają z ograniczonego asortymentu dostępnych na rynku akarycydów, a także szybkiego pojawiania się odporności na stosowane środki chemiczne. Ochrona roślin przed szkodnikami jest szczególnie trudna tuż przed zbiorami owoców z obawy przed pozostałościami substancji aktywnych w owocach. Przędziorki cechują się bardzo szybkim tempem rozmnażania, co dodatkowo komplikuje możliwość skutecznej walki z nimi.

Przędziorki (Tetranychidae)
Objawy żerowania przędziorka chmielowca (Tetranychus urticae)
Objawy żerowania przędziorka chmielowca

Wobec powyższych problemów bardzo cennym narzędziem do zwalczania tych uciążliwych pajęczaków jest preparat Siltac EC.

Siltac EC stanowi innowacyjne podejście do zwalczania roślinożernych owadów i roztoczy. Działanie produktu opiera się na mechanizmie czysto fizycznym. Po aplikacji na ciele szkodników tworzy się unikalna trójwymiarowa, polimerowa sieć. Następuje ich unieruchomienie i śmierć. Siltac EC nie zawiera żadnych substancji aktywnych, nie ma więc okresu karencji. W okresie zbiorów jest to szczególnie istotna cecha.
Zwykle po zastosowaniu preparatu większość szkodników ginie bardzo szybko – w ciągu kilku godzin. Bardzo wysoka skuteczność preparatu Siltac EC została potwierdzona wieloma badaniami.

Zabieg preparatem wykonujemy 1 lub 2-krotnie, w stężeniu 0,15 %. Produkt działa głównie przeciwko aktywnym formom. Jeśli presja szkodników jest wysoka lub jest dużo jaj, należy wykonać ponowną aplikację 5-7 dni po pierwszym zastosowaniu. Ważne, by ciecz robocza bezpośrednio dotarła do ciała szkodników. Oprysk powinien dotrzeć do górnej i dolnej strony liści rośliny. W trakcie wykonywania zabiegu należy zadbać o to, by ciecz robocza szybko wyschła na traktowanej powierzchni, dlatego aplikację należy wykonać w suchych warunkach. Preparatu nie należy stosować: wieczorem, w nocy lub w pochmurną i wilgotną pogodę.

Preparat Siltac EC posiada szereg zalet, odróżniających go od typowych środków ochrony roślin. Do głównych można zaliczyć brak chemicznych pestycydów, a tym samym brak pozostałości w owocach oraz brak możliwości uodparniana się szkodliwych owadów i roztoczy na działanie preparatu.  

Jak preparat sprawdza się w gospodarstwie dr Pawła Krawca przedstawia film:

Badania naukowe i praktyka jednoznacznie wykazały wysoką skuteczność preparatu Siltac EC w walce z przędziorkami, a także bardzo dobre działanie na inne drobne szkodniki, np. mszyce, mączliki, larwy miseczników. Jeśli zabieg zostanie wykonany prawidłowo, tj. ciecz użytkowa dotrze do wszystkich miejsc, gdzie żerują szkodniki, można oczekiwać skuteczności przekraczającej 90%. Jest to działanie porównywalne do efektywności tradycyjnych produktów chemicznych. Tak dobre rezultaty uzyskiwano na przykład w zwalczaniu przędziorka chmielowca na porzeczce czarnej, malinie, truskawce, czy też mszyc na borówce wysokiej.

Bezpieczeństwo i zaufanie

Preparat uzyskał pozytywną ocenę NARODOWEGO INSTYTUTU ZDROWIA PUBLICZNEGO – PZH, w zakresie bezpieczeństwa dla ludzi i środowiska: ATEST PZH NR PZH/HT-3292/2017.

Wszystkie składniki produktu Siltac EC zostały pozytywnie zaopiniowane w zakresie bezpiecznego stosowania na jadalne części roślin przez AGENCJĘ OCHRONY ŚRODOWISKA STANÓW ZJEDNOCZONYCH AMERYKI (U.S. EPA). Agencja wyłączyła składniki preparatu z obowiązku określania okresu karencji w przypadku stosowania na rośliny przeznaczone do konsumpcji.

Siltac EC można stosować w mieszaninie

W sytuacjach kiedy nasilenie szkodników jest szczególnie duże, bardzo dobre efekty przynosi stosowanie Siltac EC w mieszaninie bądź w rotacji z tradycyjnymi akarycydami, np. opartymi na abamektynie. Praktyka potwierdziła bardzo dużą skuteczność takich zabiegów, nawet w warunkach skrajnie wysokiego zagrożenia szkodnikami. W przypadku stosowania mieszanin z akarycydami standardowymi wystarczającym stężeniem Siltac EC jest 0,1% (100 ml w 100 L wody).

Siltac EC to JEDYNY preparat z innowacyjną technologią 3D-IPNS™, która tworzy na ciele owadów trójwymiarową zabójczą sieć. Zaawansowana technologia odpowiada za bardzo wysoką skuteczność środka, a certyfikowane składniki użyte do jego produkcji zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa oprysku. Opracowany i produkowany w Polsce preparat jest doceniony w ponad 100 krajach na świecie.

materiał informacyjny firmy ICB Pharma







Poprzedni artykułCzy już zbierać aronię?
Następny artykułCo będzie na Malinowym Factory 2020? Spotkanie już 5 września

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj