Za nami drugi z zimowych webinarów poświęcony uprawie truskawek. Odbył się w czwartkowy wieczór 16 lutego, a na żywo oglądało i uczestniczyło w nim blisko 100 osób. Tym razem rozmowy skupiały się wokół kwestii utrzymania truskawek w dobrej kondycji. Jedynie zadbane, zdrowe i dobrze odżywione truskawki będą w stanie wydać owoce o parametrach poszukiwanych przez rynek. Jednocześnie ważne jest także, by ilość plonu handlowego satysfakcjonowała plantatora, pozwalała na kosztowe zbilansowanie produkcji i wypracowanie zysku.

Webinar obfitujący w merytorykę

Pierwsza część webinarium tradycyjnie składała się z szeregu wystąpień ekspertów z truskawkowej branży. Pierwszym, który zabrał głos, był Paweł Rudzki z firmy Koppert. Mówił o wyzwaniach jakie stoją przed plantatorami truskawek w obliczu wycofywania szeregu rozwiązań chemicznych, którymi jeszcze niedawno można było dość skutecznie eliminować szkodniki. Choć zostały wycofane, to obecnie jednak o bezpieczną glebę można efektywnie zadbać rozwiązaniami biologicznymi, jak Larvanem, Entonem czy Capsanem. Produkty te zawierają nicienie, które żerują na larwach pędraków czy opuchlaków, ale wobec roślin uprawnych są neutralne, bezpieczne. Koppert oferuje także rozwiązania do zwalczania przędziorków w oparciu o antagonistyczne wobec nich organizmy zawarte w saszetkach Spical lub Spidex. Po przedstawicielu firmy Koppert mówił reprezentant Ceres, Przemysław Kowalewski. Omówił m.in. działanie preparatu Klozer. Sprzyja on rozwojowi pożytecznej mikroflory grzybów należących do rodzajów Beauveria i Metarhizium oraz innych, które odżywiają się białkami w ciele owadów. Wyjaśnił także zasady działania i aplikacji produktów takich jak Matozill czy Matodex. To szczepionki mikoryzowe poprawiające jakość gleby i ograniczające działalność nicieni cystowych. Poruszył także wątki związane z kondycjonowaniem gleby silnie skażonej chemicznie.

Trzecim z prelegentów webinarium pt. „Zdrowe truskawki, opłacalna produkcja” był dr Marek Konieczny z firmy Yara Poland. Swój wykład rozpoczął od zidentyfikowania tych parametrów owoców, które decydują o ich wysokiej rynkowej cenie i zwiększonym popycie na nie. Potem wyjaśniał jak taki plon uzyskać. Interesującym produktem o którym wspomniał jest Super FK 30 Antiblok. Dla truskawek to źródło fosforu i potasu, ale przede wszystkim to rozwiązanie do utrzymywania systemów fertygacyjnych w czystości. Dzięki temu plantator ma pewność, że rośliny otrzymują na czas i w odpowiedniej ilości podawane składniki pokarmowe. Mówił także o nawożeniu dolistnym i znaczeniu m.in. takich produktów jak KristaLeaf Fruit Controller czy KristaLeaf Foto. Dowodził regularnie związku odpowiedniego odżywienia roślin z ich dobrą kondycją i potencjałem do wydania plonu na wysokim poziomie.

Pierwszą część czwartkowej konferencji zakończył Michał Malicki z UPL. Starał się przewidzieć wyzwania jakie postawi przed ogrodnikami zbliżająca się wiosna. Tłumaczył jak można minimalizować skutki wystąpienia różnych problemów na plantacjach. Jednym z pierwszych działań będzie konieczność zwalczenia przezimowanych samic przędziorka chmielowca. Floramite 240 SC to przędziorkobójczy środek, który zwalcza te szkodniki w każdym stadium rozwojowym, poza jajami zimowymi. Jest przy tym bezpieczny dla owadów pożytecznych i drapieżnych roztoczy żerujących na szkodnikach. Może być stosowany w Integrowanych Programach Ochrony. Nie stwarza niebezpieczeństwa dla pszczół i trzmieli. Jest wysoce bezpieczny dla roślin, ponieważ nie pozostawia osadu. Prelegent dużo uwagi poświęcił zwalczaniu chwastów. Wspomniał m.in. o skutecznym w jagodnikach doglebowym środku chwastobójczym Devrinol 450 SC. 

W drugiej części webinarium odbyła się runda odpowiedzi na pytania zadane w trakcie wystąpień ekspertów przez widzów.

Jak dowiedzieć się więcej?

Pełny zapis z webinarium „Zdrowe truskawki, opłacalna produkcja” można znaleźć w serwisie Facebook na profilu czasopisma „Jagodnik” lub w jego kanale na YouTube. Można także obejrzeć go poniżej:Poprzedni artykułJak utrzymać się na borówkowym rynku, tak aby produkcja była opłacalna?
Następny artykułVIP Room Truskawkowy – 8 edycja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj