W Starym Radzikowie 15 lutego odbyła się siódma edycja szkolenia nazwanego jako VIP ROOM Truskawkowy. Jej organizatorem jest firma Timac Agro Polska (TAP). Spotkanie sprzyjało przekazaniu wiedzy o produkcji truskawek, a także wielu nieformalnym rozmowom. Poza przedstawicielami TAP w wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele firmy Poland Plants.

4 kroki na drodze do udanej produkcji truskawek

Jacek Witkowski, TAP

Jacek Witkowski mówił wiele na temat przebiegu poprzednich sezonów truskawkowych w okolicach Płońska i wyzwaniach, jakie staną przed plantatorami w kolejnym. Aby wspomóc swych klientów specjalista sformułował strategię 4 kroków do udanej produkcji truskawek. Pierwszym jest zadbanie o komfort roślin w okresie tworzenia pąków kwiatowych i kwitnienia. Na tym etapie sprawdzi się nawóz Seactiv Leos, zawierający cynk i bor, skutecznie zabezpieczający rośliny na wypadek spadków temperatury powietrza do –2°C, a nawet –3°C. Drugim krokiem jest zadbanie o rośliny na etapie opadania płatków kwiatowych – w tym okresie trzeba zwiększyć odporność na zmienne warunki atmosferyczne, w związku z czym korzystne jest podanie produktu Maxifruit. Bez względu na rozkład temperatur, w minionych sezonach jego aplikacje zawsze przekładały się na wzrost plonowania. Seactiv Elite potrzebny jest z kolei do wykonania trzeciego kroku – zapewnia roślinom łatwo dostępne wapń, bor oraz potas i, co ważne, można go podawać w stosunkowo wysokich temperaturach. Krokiem ostatnim jest utrzymanie optymalnej wapnia w owocach i na tym etapie sprawdzi się Kaoris, który ogranicza wpływ stresu abiotycznego, poprawia kondycję roślin oraz wchłanianie i transport składników pokarmowych, zwiększa zarówno efektywność odżywiania wapniem, jak i jakość oraz trwałość pozbiorczą owoców.

Jakie odmiany truskawek uprawiać?

Wojciech Woźniak, Poland Plants

Poland Plants oferuje sadzonki różnych odmian truskawki w postaci materiału frigo, plug, tray i mini tray. Wojciech Woźniak wybrał kilka z odmian oferowanych przez reprezentowaną przez niego w Starym Radzikowie firmę, których uprawa – jak uważa – może szczególnie dobrze udać się w polskich warunkach oraz realiach rynkowych w nadchodzących sezonach. Są to m.in. odmiany wczesne: ‘Alba’, ‘Honeoye’, ‘Romina’ czy ‘Rendezvous’. Ta pierwsza może być uprawiana zarówno w tunelach, jak i w gruncie otwartym, a jej owoce mają stożkowy kształt. Rośliny ‘Honeoye’ są zimotrwałe i tolerancyjne na wiele chorób. ‘Romina’ ceniona jest za walory smakowe owoców, które są poszukiwane na rynku. Wśród odmian średnio wczesnych na uwagę, zdaniem specjalisty, zasługuje ‘Cory’ ceniona za smak owoców, chętnie uprawiana w tunelach. ‘Harmony’ jest odmianą powtarzającą owocowanie, plenną, choć wymaga nieco wiedzy dotyczącej jej uprawy i Wojciech Woźniak polecał ją raczej zaawansowanym plantatorom lub początkującym, ale korzystającym ze wsparcia doradców agrotechnicznych. W niemieckich gospodarstwach prowadzących plantacje towarowe, w doświadczeniach plony tej odmiany dochodziły do 1,4-1,8 kg z rośliny, co dowodzi, że – gdy spełnione zostaną warunki odpowiednie do jej uprawy – obficie plonuje.

Więcej o VIP Roomie w czasopiśmie Jagodnik

Uczestnicy Viproom-u truskawkowego 2023

W trakcie VIP Roomu truskawkowego poruszono znacznie więcej ciekawych kwestii związanych z nawożeniem czy biostymulacją. Mówiono także o nowościach odmianowych. Nie zabrakło przyjemnych akcentów – wieloletni nabywcy produktów oferowanych przez TAP otrzymali podziękowania i pamiątkowe statuetki. Gospodarz imprezy i opiekun lokalnych plantatorów z ramienia firmy nawozowej, Jacek Witkowski, został szczególnie doceniony przez kierownictwo TAP. Specjalnie na VIP Room przygotowany został dwudziestotrzyminutowy film zawierający wypowiedzi współpracowników tego doradcy jak i plantatorów z którymi współpracuje. Nie zabrakło w nim elementów humorystycznych ale i wzruszających, pokazujących długą wspólną drogę J. Witkowskiego i zespołu jego współpracowników przebytą w firmie. Pełna relacja z merytorycznej części imprezy znajdzie się w numerze czasopiśmie „Jagodnik” 3/2023.Poprzedni artykułZdrowe truskawki, opłacalna produkcja – podsumowanie webinarium
Następny artykułCięcie krzewów borówki (cz. I). Wybrane odmiany – Last Call

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj