Zbiory truskawek w Hiszpanii nabierają tempa

truskawka, truskawki, freshuelva, jagodnik, jagodnik.pl, IP truskawekNabierają tempa zbiory truskawek w Hiszpanii. W prowincji Huelva zaczęły pojawiać się znaczące ilości owoców. Towar ten trafia zarówno na krajowy, jak i europejski rynki. Oferowane stawki są atrakcyjne. Przeciętnie jest to 3,40 euro/kg. To dopiero początek kampanii, która swe apogeum osiągnie w marcu i kwietniu.

‘Fortuna’ – czy pozwoli zarobić fortunę?

Na tym etapie sezonu zbierane są głównie owoce z krzewów odmiany ‘Fortuna’. Lokalni eksperci uważają, że osiągane obecnie ceny nie powinny dziwić. To dopiero preludium kampanii. Poważniejsze ilości towaru trafią na rynek dopiero za ok. 2 miesiące. Wtedy też większa podaż zepchnie je na niższe pułapy. Jednak warto podkreślić, że pogoda sprzyjała uprawie tej odmiany na Półwyspie Iberyjskim. Zanosi się więc na to, że zbiory z ‘Fortuny’ w okolicach Huelvy powinny być pokaźne.

Afrykańska konkurencja w Europie

Bardzo duża część truskawek pozyskiwanych w Hiszpanii produkowana jest z myślą o eksporcie do państw europejskich. Główni odbiorcy tego towaru zlokalizowani są w Holandii, Francji, Niemczech i we Włoszech. Jednak na tamtejszych rynkach obecnie panuje silna konkurencja. Zapewnia ją napływ owoców z krajów północnej Afryki. Zdecydowany prym wiodą tu dwa kraje: Maroko i Egipt. Handlowcy z Huelvy wierzą jednak, że dobra marka tamtejszych truskawek, wypracowana na przestrzeni minionych lat, ułatwi im sprzedaż.

Większe zbiory truskawek dzięki wzrostowi areału upraw

Prowincja Huelva już dziś jest jednym z najważniejszych regionów Europy wyspecjalizowanych w uprawie truskawek. Wiele wskazuje na to, że Hiszpanom zależy na konserwacji takiego stanu rzeczy. W obecnym sezonie areał upraw truskawek wzrósł tam o 8%. Niektórzy przyczyn tej sytuacji dopatrują się w przejściowym okresie nadprodukcji borówek. Miał on miejsce w zeszłym roku w Hiszpanii. Był czynnikiem silnie zaniżającym ceny za owce uzyskiwane przez plantatorów borówek. Spore grono ogrodników znów wiąże więc spore nadzieje z uprawą truskawek. Być może przyczyni się to do zrównoważenia hiszpańskiego rynku jagodowego w kolejnych sezonach. W tym roku zbiory truskawek powinny być wyższe. To jednak dopiero początek kampanii. Wiele więc może się jeszcze wciąż przydarzyć.

Źródła: frutasdehuelva.com, freshplaza.com

Poprzedni artykułStowarzyszenie Plantatorów Jagody Kamczackiej – plany i wyzwania
Następny artykułRozpoczęły się Targi Sadownictwa i Warzywnictwa. Dziś z Konferencją Truskawkową