🔴NA ŻYWO: Zbiór mechaniczny malin – kolejny krok w rozwoju produkcji malin w Polsce




Zapraszamy wszystkich, którym bliska jest produkcja malin dla zaopatrzenia zakładów przetwórczych, do partycypacji w webinarze, którego tematyka związana będzie właśnie z tym zagadnieniem. Wydarzenie odbędzie się 9 marca (we wtorek). Jego początek zaplanowaliśmy na godzinę 18.00. Webinar nosi tytuł „Zbiór mechaniczny malin – kolejny krok w rozwoju produkcji malin w Polsce”. Przedstawione informacje zainteresują również producentów innych owoców jagodowych, które można zbierać maszynowo.

Zbiór mechaniczny malin – czy jest możliwy w Polsce?

Wprowadzaniu kombajnów na plantacje malinowe sprzyja duży ich areał. W Polsce dominują zaś gospodarstwa mniejsze, często prowadzone rodzinnie. Nie ulega jednak wątpliwości, że tradycyjny model produkcji malin na zaopatrzenia mroźni napotyka coraz to liczniejsze przeszkody. Jedną z nich jest konkurencja ze strony nowych krajów, gdzie malin do tej pory nie uprawiano, lub nie czyniono tego na tak poważną skalę jak obecnie. Inną jest coraz to trudniejszy dostęp do pracowników sezonowych. Nie będę namawiał nikogo do zakupu kombajnu, zwłaszcza gdy nie prowadzi dużego gospodarstwa. Mechanizacja zbiorów to jednak droga którą musimy pójść, jeżeli produkcja malin przemysłowych w Polsce ma mieć jakąkolwiek przyszłość. Wierzę, że w proces ten mogą włączyć się same zakłady. Pozwoli im to zbudować bazę surowcową dla własnych potrzeb, a plantatorom da poczucie bezpieczeństwa co do zbytu owoców. Wprowadzenie maszyn przystosowanych do zbioru malin może dać całej naszej branży głęboki oddech i sporo energii do rozwoju w kolejnych latach – mówi dr Paweł Krawiec. Oprócz niego prezentacje wygłoszą także inni krajowi eksperci. Będzie z nami dr Agnieszka Orzeł, która przedstawi odmiany malin przydatne do zbiorów kombajnowych. Głos zabierze także dr Dariusz Paszko, który od lat zajmuje się oceną dochodowości i ekonomiki ogrodnictwa. Dyskusje zapowiadają się więc bardzo ciekawie. Jest spora szansa na kompleksowe omówienia poruszonej tematyki.

Gdzie oglądać i jak w pełni wykorzystać potencjał wydarzenia?

Webinar rozpocznie się we wtorek 9 marca o godzinie 18.00. W pierwszej jego części odbędą się wystąpienia zaproszonych do wirtualnego studio specjalistów z polskiej branży malinowej. W drugiej części goście odpowiedzą na państwa pytania. Można je zadawać w trakcie transmisji na chacie. Ten będzie dostępny zarówno na profilu Facebook-owym czasopisma Jagodnik w trakcie webinaru jak i na kanale YouTube czasopisma. Przedstawiciele Littau Harvester zapowiedzieli swój udział w wydarzeniu. Pytania związane bezpośrednio z maszynami, a więc te dotyczące specyfikacji technicznych czy zasad sprowadzania maszyn do Polski, będzie można zatem skierować bezpośrednio do nich. Runda pytań i odpowiedzi odbędzie się po zakończeniu prezentacji.

Agenda spotkania

Zapraszam do zapoznania się z wstępnym programem webinaru pt. Zbiór mechaniczny malin – kolejny krok w rozwoju produkcji malin w Polsce:

– Porównanie rynku malin deserowych z rynkiem malin przemysłowych – dr Dariusz Paszko, UP w Lublinie

– Zbiór mechaniczny malin w USA – od pomysłu do dzisiejszych czasów – Norman Johnson, Andrew Herr, Littau Harvester – USA

– Czy mamy odmiany do zbioru mechanicznego – Agnieszka Orzeł, Niwa – Hodowla Roślin Jagodowych, Brzezna

– Plantacja malin do zbioru mechanicznego w USA – Norman Johnson, Andrew Herr, Littau Harvester – USA

– Propozycja modelu plantacji malin do zbioru mechanicznego – dr Paweł Krawiec, Hortie Team

– Nowoczesny kombajn do zbioru malin – Norman Johnson, Andrew Herr, Littau Harvester – USA

– Zbiór mechaniczny malin w Bułgarii – Aihan Hashimov – Asa 1976, Kristiyan Bobev – RioAgro

– Ekonomiczne uwarunkowania zbioru mechanicznego w Polsce – dr Darusz Paszko, UP w Lublinie

Wciąż jeszcze doprecyzowujemy pewne szczegóły związane ze spotkaniem, więc jego program może ulec nieznacznym zmianom. Na pewno jednak będzie ciekawie. Zachęcam do wygospodarowania nieco wolnego czasu we wtorkowy wieczór i dołączenia do nas w celu wzięcia udziału w interaktywnej dyskusji o przyszłości polskiej i światowej branży malinowej. Zapraszam!

Nie przegap terminu. Zapisz się na wydarzenie!







Poprzedni artykułNawożenie truskawek w uprawie polowej (cz. II)
Następny artykułBiologiczna kontrola mszyc w truskawkach i w innych czerwonych owocach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj