Rys historyczny Międzynarodowych Konferencji Porzeczkowych

Międzynarodowa Konferencja Porzeczkowa, IBA, czarna porzeczkaMiędzynarodowe Konferencje Porzeczkowe odbywają się cyklicznie, co dwa lata w różnych krajach świata, gdzie prowadzona jest uprawa porzeczki czarnej. Ich inauguracja odbyła się w listopadzie 2008 r. w Christchurch w Nowej Zelandii. 

Motywem przewodnim I Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej była poprawa relacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami światowego rynku skupionymi wokół porzeczki czarnej „od produkcji do konsumpcji”, czego efektem było powołanie IBA-Międzynarodowego Stowarzyszenia Porzeczki Czarnej (ang. International Blackcurrant Association). IBA od 2008 r. jest współorganizatorem wszystkich „Konferencji Porzeczkowych” na świecie. II Międzynarodowa Konferencja Porzeczkowa odbyła się w maju 2010 r. w Beaune we Francji natomiast kolejna (III) w 2012 r. w Dundee w Szkocji.

Organizację IV Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej IBA powierzyło Polsce, która jest największym obecnie producentem owoców porzeczki czarnej na świecie (w latach 2010-2013 udział w światowej produkcji wyniósł 51% – według danych IBA). Od 1 stycznia 2013 r. Polska jest pełnoprawnym członkiem IBA (z prawem głosu) reprezentowanym przez Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP).

Tegoroczna Międzynarodowa Konferencja Porzeczkowa odbędzie się w dniach 2-6 czerwca 2014 r. w Hotelu Żubrówka, w Białowieży. Tematyka wykładów dotyczyła będzie produkcji zdrowych i wartościowych dla organizmu ludzkiego owoców porzeczki czarnej, wdrażania nowych technologii uprawy i racjonalnej ochrony roślin z uwzględnieniem bezpieczeństwa konsumenta i środowiska naturalnego. Przytoczone będą także wyniki badań świadczące o prozdrowotnych właściwościach owoców tego gatunku. Wiele uwagi będzie także poświęcone aspektowi ekonomicznemu produkcji owoców porzeczki czarnej, co znalazło odzwierciedlenie w zaplanowanych wystąpieniach z zakresu -„Ekonomia rynkowa i możliwości dla plantatorów: współpracują, aby konkurować”.

Głównym organizatorem IV Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej jest Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP) www.kspcp.pl, a współorganizatorem IBA.

Rejestracja uczestników i pełny program znajduje się na stronie internetowej: www.iba2014.plPoprzedni artykułKonferencja Sadownicza w Chynowie już po raz III
Następny artykułJagodnik 2/2014 – już w sprzedaży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj