Zamgławianie truskawek pod osłonami – co trzeba wiedzieć, praktyczne informacje z gospodarstwa

W połowie października odwiedzamy gospodarstwo Moniki i Michała Szaconiów zlokalizowane na Lubelszczyźnie. Od czterech lata uprawia się tutaj truskawki w solowych tunelach na 0,5 ha. W tym sezonie wdrożono system zamgławiania truskawek w celu ograniczenia problemów z chorobami i szkodnikami.

System zamgławiania w tym gospodarstwie skonstruował Michał Szacoń. Tunel o powierzchni około 250 m2 zamgławia się tutaj w czasie około 15 minut. W ocenie plantatorów zastosowane rozwiązanie pozwoliło wyeliminować problem m.in. z szarą pleśnią oraz antraknozą. System ten wykorzystano również do zastosowania produktu Agro Eca Protect, który początkowo miał być doświadczalnie zastosowany tylko w jednym tunelu. Po wystąpieniu w czasie zabiorów antraknozy na owocach – nie można było stosować produktów chemicznych z uwagi na realizowane zbiory – produkt ten szybko zaczęto stosować we wszystkich tunelach. Czy pomogło?

Więcej o tym jak prowadzone jest w tym gospodarstwie zamgławianie oraz jakie efekty daje w uprawie truskawek pod osłonami dowiecie się z materiału filmowego:Poprzedni artykułPlatforma rozwoju malin w Serbii 2022–2025
Następny artykułO borówkach w globalnym ujęciu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj