Zalecenia dla Grupy Truskawkowej Osadkowski SA – Komunikat nr I

grupa truskawkowa, truskawkaW pierwszym komunikacie przygotowanym dla osób należących do Grupy Truskawkowej można zapoznać się z informacjami o stanie przezimowania roślin czy dowiedzieć o celowych do przeprowadzenia na plantacjach zabiegów uprawowych.

Przebieg wegetacji i stan przezimowania roślin

Wyjątkowo łagodna zima, bez gwałtownych i znacznych spadków temperatury, zdecydowała o relatywnie dobrym stanie przezimowania roślin. Obecnie nie ma sygnałów od plantatorów truskawek o jakichkolwiek uszkodzeniach mrozowych roślin. truskawka, przezimowanie roślin
Niestety, bieżąca sytuacja pogodowa charakteryzująca się brakiem stabilizacji temperaturowej, również niesie ryzyko powstania uszkodzeń. Przykładowo w nocy z 22 na 23 marca w okolicy Lublina, przy gruncie temperatura spadła do –10,7ºC, a w centralnej Polsce do –4,6ºC (fot. 1). Niestety, prognozy długoterminowe na nadchodzące dni nie przewidują stabilizacji temperaturowej i wskazują na ryzyko pojawienia się nocami spadków temperatury wraz z lokalnymi przymrozkami. Z tego powodu, plantacje okryte białą agrowłókniną powinny pozostać pod okrywą do momentu ustabilizowania się temperatury (…).

Zabiegi uprawowe na plantacjach

W obecnej fazie wegetacji należy położyć szczególny nacisk na odchwaszczanie plantacji, gdyż zaniedbania na tym etapie będą skutkowały bardzo silną presją ze strony chwastów przez cały nadchodzący sezon. Podkreślić należy, iż najskuteczniejszą i najefektywniejszą metodą walki z zachwaszczeniem na plantacjach gruntowych truskawki, jest odchwaszczanie mechaniczne (…).

Wiosenne nawożenie posypowe

Osoby dysponujące aktualnymi wynikami analizy chemicznej gleby otrzymują sprecyzowane zalecenia nawożenia posypowego. Pozostali plantatorzy zmuszeni są do stosowania zaleceń orientacyjnych, które zawsze są obarczone ryzykiem niedoszacowania lub przenawożenia. Rozwiązaniem niwelującym w pewnym stopniu brak wiedzy o aktualnej zasobności gleby jest wysiew dobrze zbilansowanego nawozu wieloskładnikowego. Proponowane konfiguracje doglebowego nawożenia wiosennego:

Wariant I: Eurofertil 33 N Pro 300 kg/ha – szczególnie polecane na plantacje, na których istnieje ryzyko niskiej zasobności w fosfor i mikroelementy. (…)

 

Zabiegi biostymulacji i nawożenia dolistnego

Ze względu na panujące obecnie i prognozowane warunki pogodowe nie zaleca się wykonywania intensywnych zabiegów pobudzających wegetację. Jako wzmocnienie odporności roślin na spadki temperatury, można profilaktycznie wykonać zabieg z dodatkiem preparatu Asahi SL w dawce 0,5 litra na ha. Jeżeli w najbliższych dniach miałyby miejsce duże spadki temperatury niosące ryzyko wystąpienia uszkodzeń na roślinach, to po ich ustąpieniu należy wykonać zabieg biostymulujący: TerraSorb Complex 1 l/ha (….).

———————————————————————————————————————————–

Jest to fragment komunikatu I z dnia 1 kwietnia 2015 roku, wysyłanego do Grupy Truskawkowej w ramach funkcjonowania systemu doradczego oferowanego przez firmę Osadkowski S.A. Komunikaty dotyczące ochrony nawożenia i agrotechniki w uprawie truskawek są wysyłane uczestnikom Grupy Truskawkowej, którzy zgłosili swoje uczestnictwo w systemie doradczym w roku 2015. Z Grupą Truskawkową można skontaktować się pod adresem e-mail: grupatruskawkowa@osadkowski.pl. Więcej informacji udziela koordynator Grupy Truskawkowej Albert Zwierzyński, tel. 883310179, e-maila.zwierzynski@osadkowski.pl.

 Poprzedni artykułW trosce o dobrą jakość owoców do przetwórstwa (cz I) – truskawki
Następny artykułIII Konferencja Borówkowa 2015 – FILM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj