Z ofertą dla sadowników cz.I

W regionach ze skoncentrowaną produkcją sadowniczą pojawia się coraz więcej firm dystrybuujących środki ochrony roślin i niezbędne przy produkcji sadowniczej produkty. W sektor ogrodniczy coraz mocniej wchodzi firma ProCam Polska, która 18 lutego przedstawiła swoją ofertę sadownikom w Warce.


Spotkanie rozpoczął Janusz Gwiazdowski z ProCam Polska oddział Łowicz

Jak zapewniał Janusz Gwiazdowski, dyrektor ds. ogrodnictwa ProCam Polska Oddział Łowicz, firma chce być otwarta na sadowników i oprócz środków do produkcji oferować dodatkowe profity, w postaci profesjonalnego doradztwa, spotkań szkoleń i wyjazdów pozwalających rozwijać wiedzę. ProCam posiada obecnie 15 oddziałów w ramach 7 regionów, z 230 pracownikami, z czego bisko 100 osób, to doradcy terenowi. Nowym „nabytkiem” ProCam-u, działającym od 2011 roku jest Dział Ogrodniczy obejmujący swym zasięgiem główny obszar produkcji ogrodniczej w Polsce. Nadzór nad całym działem sprawuje dyrektora ds. ogrodnictwa Maciej Bolesta, centralną częścią zawiaduje dyrektor Janusz Gwiazdowski (oddział Łowicz), a południowo-wschodnią  – kierownik Tomasz Olszewski (oddział Sandomierz).

O tym jakie to mogą być produkty mówił Tomasz Sikora z firmy ProCam Polska.

Tomasz Sikora scharakteryzował najważniejsze produkty w ofercie ProCam

W warunkach stresu rośliny w bardzo małym stopniu wykorzystują składniki pokarmowe z gleby, i wtedy korzystne jest ich podawanie dolistnie. Do takich ważnych pierwiastków w początkowym okresie wegetacji należą cynk i bor. Pierwszy z nich zawarty jest w nawozie ProCam CynkPro+ zawierającym 8,4% cynku, z kolei ExtraBorPro+ z 8,46% zawartością boru. Formulacja OD (Oil Dispersion) tego ostatniego nawozu i dodatek surfaktantów (środków powierzchniowo czynnych) sprawiają, że zawarty w nawozie bor jest bardzo łatwo przyswajalny przez rośliny i w wysokim stopniu przez nie wykorzystany, a zalecana dawka to 1,5 l/ha. Ciekawym produktem dla sadowników jest również OktagonPro+, będący źródłem wapnia (14% CaCO3), magnezu (6,2%) ale również krzemu i mikroelemtów. Zawarty w nawozie wapń pochodzi ze zmielonego kalcytu do rozmiaru nanocząsteczek, przez co szybko wnika do roślin i jest w nich łatwo przemieszczany. Dodatek naturalnych surfaktantów pochodzenia roślinnego (sorbitol i guma arabska) wpływa na dobre wykorzystanie zwartych w tym nawozie składników, przy zalecanej dawce 1,25 l/ha. SantauraPro+ to z kolei nawóz algowy wzmacniający rośliny, zwierający oprócz azotu organicznego i potasu, szereg aminokwasów, fitohormonów i białek wyekstrahowanych z alg morskich (Ascophyllum nodosum). Tym samym nawóz polecany jest do stosowania w warunkach, gdy rośliny były, są, lub będą narażone na stresowe warunki wzrostu (niska lub wysoka temperatura, gradobicie, susza), tak by wzmocnić ich wigor, przyśpieszyć regenerację i wzrost. Do nawożenia dolistnego T. Sikora polecał całą serię nawozów wieloskładnikowych ProHorti, wzbogaconych w schelatowane mikroelementy oraz kompleks MPC (Mikro Protection Complex), dzięki któremu składniki pokarmowe są szybko przyswajane przez rośliny i możliwe jest łączenie z innymi nawozami. Ponadto zawarte w nawozach ProHorti pochodne aminokwasów stymulują rośliny do intensywniejszego wzrostu i rozwoju oraz podnoszą ich odporność na niekorzystne czynniki wzrostu. IsotakPro+ jest z kolei nawozem zawierającym azot (5,1%) i rozpuszczalny w wodzie fosfor, ale mający przede wszystkim wpływa na lepszą skuteczność innych środków ochrony roślin i nawozów. Dodatek Isotak Pro+ do roztworu cieczy roboczej wpływa na stabilizacje roztworu i obniżenie pH, neutralizuje antagonistyczne kationy i ułatwia wykonywanie zbiegów. Na roślinie sprzyja długiemu nawilżeniu liści, co powoduje lepsze wnikanie substancji aktywnych, a więc poprawę skuteczności zbiegu. Nawóz ten poleca się stosować w dawce 0,5 l/ha.

alt
ProCam oferuje wiele ciekawych nawozów do nawożenia dolistnego


Poprzedni artykułAgrotech również dla jagodowych (cz. I)
Następny artykułPo Konferencji Borówkowej 2013

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj