Wsparcie z tytułu klęsk żywiołowych

jagodnik.pl, kredyty klęskowe, przymrozki,Rząd miał rozpatrzyć projekt programu pomocy dla rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe zaproponowany przez Ministra Rolnictwa. Informacja o przyjęciu powyżej wspomnianego programu pojawiła się w dniu 7 sierpnia, a program pomocy zakłada, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie mogła udzielać pomocy w formie dopłat do oprocentowania kredytów preferencyjnych na wznowienie produkcji w gospodarstwach, w których powstały szkody na skutek powodzi, huraganów, gradu lub deszczu nawalnego.

Tegoroczne kataklizmy pogodowe spowodowały straty w ponad 100 tys. rolniczych gospodarstw i zniszczyły ok. 600 tys. hektarów upraw, co stanowi prawie 5% wszystkich użytków rolnych. Poszkodowani mogą liczyć na tzw. kredyty klęskowe dofinansowywane z budżetu krajowego. Oprocentowanie tych kredytów jest preferencyjne, co oznacza, że jest dużo niższe od oprocentowania kredytów komercyjnych. W przypadku kredytów „klęskowych” wynosi ono 1,5% (w przypadku rolników, którzy posiadali stosowne ubezpieczenie swoich gruntów czy zwierząt gospodarskich) lub niecałe 3%, jeśli rolnicy takiego ubezpieczenia nie mieli.

Rolnicy, którzy ponieśli straty w wysokości powyżej 30% średniej rocznej produkcji, mogą ubiegać się o przyznanie kredytu klęskowego na podstawie protokołu oszacowania szkód zatwierdzonego przez wojewodę. Wyeliminowany został etap występowania przez Wojewodę z wnioskiem do MRiRW o uruchomienie linii kredytowej oraz wyrażania zgody przez MRiRW, a także wystawiania opinii przez Wojewodę, co uproszcza i skraca procedury udzielania kredytów klęskowych. Dotychczasowe doświadczenia wskazywały, że w wielu gospodarstwach rolnicy ponosili straty mniejsze niż 30% średniej rocznej produkcji. Jest to poziom, niższy od uznanego przez UE za próg klęski żywiołowej i w związku z tym takiemu rolnikowi nie przysługuje pomoc publiczna. Dla takich rolników zostały wprowadzone tzw. kredyty klęskowe w formule de minimis. Wysokość pomocy którą może udzielić ARiMR jest ograniczona w tym przypadku do równowartości 7,5 tys. euro w okresie trzech lat.

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie: inf. prasowe ARiMR

Poprzedni artykułRośliny, nie tylko ozdobne
Następny artykułSadownicy z Owocu Łąckiego nadają ton

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj