Wiosna to okres gdy rośliny budzą się do życia, a na plantacjach zaczynają się intensywne prace związane z pielęgnacja plantacji i nawożeniem. Docierają do nas informacje o uszkodzeniach roślin borówki po zimie – przemarznięciach pędów i pąków. Dlatego postanowiliśmy zorganizować webinarium poświęcone wiosennemu nawożeniu borówki ze zwróceniem uwagi na regenerację uszkodzeń pozimowych. Termin – 9 kwietnia 2021, godzina 18.00.

Ważne zasady nawożenia borówki

Nawożenie jest z kluczowych elementów agrotechnicznych, warunkujących dobre plonowanie borówki i zarazem mającym wpływ na jakość uzyskiwanych owoców. Dużo o tym można było się dowiedzieć podczas IX Konferencji Borówkowej, podczas której odbyło się aż 9 wykładów poświęconych nawożeniu borówki. Mogliśmy się wówczas dowiedzieć o tym jak rośliny borówki pobierają składniki pokarmowe w warunkach niskiego pH i dlaczego tak ważne jest jego utrzymanie na optymalnym poziomie (nie za wysokie i nie za niskie). Była też mowa o kontrolowanym nawożeniu borówki co można realizować poprzez regularne wykonywanie analiz gleby/podłoża, wody i roślin oraz dobrze zaplanowaną fertygację. Takich niuansów związanych z nawożeniem borówki jest dużo więcej, a porozmawiamy o nich już 9 kwietnia podczas WEB Borówka.

Partnerzy: UPL Polska, Koppert Polska, Horti Team

Organizator: jagodnik.pl, Konferencja Borówkowa

Termin: piątek, 9 kwietnia, godzina 18.00

Zapisz się i otrzymuj od Nas informacje o uprawie borówki: https://forms.gle/f8TSk9s8Q5af4gV1A

Co o nawożeniu borówki powiedzą specjaliści

Ocena kondycji nowych odmian po zimie 2021. Praktyczne zalecenie dotyczące regeneracji roślin – dr Paweł Krawiec, Horti Team

Na plantacji założonej w ramach Borówkowego Factory posadzonych zostało 14 odmian borówki, w tym wiele nowości. Dr Paweł Krawiec dokona oceny odmian po zimie pod kątem stopnia uszkodzeń.  Dodatkowo przestawia skuteczność programów nawożenia, sprzyjających regeneracji uszkodzeń pozimowych, jak również możliwe do zastosowania programy pozwalające wzmocnić odporność roślin na niskie temperatury w okresie przymrozków wiosennych. Warto tu nadmienić, że w sezonie 2020 pomimo przymrozków jakie występowały jeszcze w maju (22 maja -1°C) udało się mimo wszystko zebrać z odmiany Bluecrop na plantacji dr Pawła Krawca w Karczmiskach plon wynoszący 12-18 t/ha (w zależności od zastosowanego programu nawożenia). Jak osiągnąć ten wyższy poziom plonowania – opowie o tym dr Paweł Krawiec.    

Sprawdzone rozwiązania biostymulacyjne w jagodnikach – Arkadiusz Sławiński, UPL Polska

Firma UPL (po połaczeniu Arysta+UPL) jako jedna z pierwszych wprowadziła na polski rynek produkty o właściwościach biostymulujących (Asahi, Goemar), które bardzo dobrze sprawdziły się w uprawach sadowniczych w tym również na plantacjach truskawek i borówki. Obecna oferta firmy UPL oferuje już dość spore portfolio biostymulatorów, których pozytywne działanie zostało potwierdzone w doświadczeniach i praktyce na plantacjach borówki – mowa tu o takich rozwiązaniach jak Calibra, Asahi, Goteo czy BM Start. Jak i je najlepiej zastosować – wyjaśni Arkadiusz Sławiński.     

Biologiczne rozwiązania na okres wczesnowiosenny – Tomasz Domański, Koppert Polska.  

Firma Koppert to dla plantatorów borówki to przede wszystkim trzmiele, które w postaci uli TRIPOL wprowadza się na czas kwitnienia na plantacje. Im więcej owadów zapylających na plantacji – tym szansa na wyższy plon, w kontekście ilości ale też jakości. Dość kłopotliwe w ostatnim czasie dla plantatorów stają się szkodniki glebowe w tym pędraki. Skuteczną metoda ich zwalczania okazuje się zastosowanie nicieni, które wprowadzone do gleby, są w stanie skutecznie wyeliminować bytujące tam szkodliwe larwy chrabąszczy. Jak i kiedy je stosować, by uzyskać jak najlepsze efekty – opowie o tym ekspert z Koppert Polska.

Zapisz się i otrzymuj od Nas informacje o uprawie borówki: https://forms.gle/f8TSk9s8Q5af4gV1A

Webinarium będzie dostępne za pośrednictwem naszego fanepaga oraz na kanale You Tube. Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa oraz zrejestrowania się naszym wydarzeniu: https://fb.me/e/27kYMEGPp  









Poprzedni artykułCzy już czas na zwalczanie roztocza truskawkowca?
Następny artykułRozpoczynamy ochronę malin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj