Wczesnowiosenne uderzenie w przędziorki
Przędziorek chmielowiec to jeden z najgroźniejszych szkodników truskawki. Do tego nieprzewidywalny. Czasem nie daje się zbyt silnie we znaki, ale w niektóre lata to istna plaga na plantacjach. Jego obecność skutkuje osłabieniem kondycji roślin, stratami plonu i w efekcie pogorszeniem się dochodowości prowadzenia plantacji. Dlatego warto jego namnażanie przerwać tak wcześnie jak to tylko możliwe. Wczesnowiosenne uderzenie w przędziorki stworzy roślinom dobre warunki do wegetacji, kwitnienia i wydania obfitego plonu.

Czy przędziorek będzie groźny w tym sezonie?

Przędziorki (fot. własne firmy Sumi Agro Polska)

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, bo jest jeszcze dość wcześnie. Bazując jednak na tym, co już wiemy, to jest to możliwe. Dość ciepła była przecież jesień. Szkodnik miał wtedy dobre warunki do namnażania się. Otwartym pozostaje pytanie o to, co przyniosą kolejne tygodnie. Jeśli nie doświadczymy nagłej i ciepłej wiosny, a płaskie okrywy pozostaną na krzewach dłużej, to sytuacja w kontekście presji przędziorka może się pogorszyć – mówi Jacek Preuss z Sumi Agro Poland zapytany o przewidywania pod kątem koniecznych do wykonania zabiegów ochrony po ruszeniu wegetacji truskawek już niebawem. Plantatorom zaleca więc czujność. Bardzo możliwe, że przy okazji wczesnowiosennych zabiegów na plantacjach korzystnie będzie wykonać także oprysk zwalczający tego właśnie szkodnika.

Po jakie rozwiązanie sięgnąć?

Produktem, który daje bardzo dobre wyniki we wczesnowiosennym zwalczaniu przędziorków jest Nissorun Strong 250 SC. To preparat, który wykazuje działanie kontaktowe i żołądkowe. Z zachowaniem karencji stosować można go od początku wegetacji do końca zbiorów owoców. Nissorun Strong 250 SC zwalcza wszystkie stadia przędziorków oprócz dorosłych osobników. W celu uzyskania pełnego działania można zastosować go w mieszaninie z Ortusem 05 SC. Nissorun Strong 250 SC można stosować także z większością fungicydów. Dzięki temu koszty związane z jego użyciem jak i nakład pracy na wykonanie zabiegu mogą być niższe.

Praktyczne wskazówki

Jacek Preuss dzieli się praktycznymi radami w zakresie efektywnego używania Nisorun Strong 250 SC. Gdy sprawdzą państwo etykietę, to okaże się, że wykonując zabieg na 1 ha można użyć 500-1000 l wody. Pierwsza wartość to absolutne minimum. Zalecałbym jednak, aby to była ilość zbliżona do górnej granicy. Być może opryskanie plantacji dyszami drobnokroplistymi z użyciem 1000 litrów wody wydaje się czasochłonne, jednak dzięki temu zabieg będzie niezwykle efektywny. Ważne jest, by penetracja cieczy roboczej była jak najlepsza, by mogła ona dotrzeć do wszystkich tych części roślin, gdzie są przędziorki – jaja, larwy i poczwarki. Efektywność zabiegu polepsza także dodanie do mieszaniny zbiornikowej surfaktantu Slippa w dawce 0,1 l/ha. Generalnie, lepsze efekty w ochronie osiąga się także stosując opryskiwacz z PSP – wymienia specjalista SAP.

Troska o środowisko naturalne

Sumi Agro Polska dokłada starań, by działalność człowieka związana z produkcją żywności wywierała możliwie jak najmniej negatywny wpływ na stan środowiska naturalnego. Przejawia się to m.in. w trosce o to, by oferowane preparaty były bezpieczne dla innych organizmów zamieszkujących plantację, zwłaszcza tych żerujących na przędziorkach. Nissorun Strong 250 SC to produkt selektywny  – skutecznie zwalcza przędziorki nie zagrażając organizmom pożytecznym, które bardzo często są sprzymierzeńcami człowieka w jego wysiłkach na polu produkcji zdrowej i bezpiecznej żywności.

artykuł reklamowy firmy Sumi Agro

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Poprzedni artykułRekordowy wzrost eksportu borówek z Peru, a co z cenami?
Następny artykułDziewiąte Sympozjum Truskawkowe z rozbudowanymi wątkami naukowymi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj