Tegoroczny, 10 Vip Room Jagodowy firmy Timac Agro Polska to ważne wydarzenie dla producentów owoców jagodowych od wielu lat korzystających z doradztwa oraz nawozów firmy Timac Agro. W jego trakcie rozmawiano o strategii dotyczącej nawożenia, dokonano również podsumowania minionego sezonu, ze wskazaniem ważnych zabiegów dotyczących nawożenia truskawek i malin w nadchodzących tygodniach.
Tegoroczne wydarzenie odbywające się w Tłusty Czwartek (27 lutego) w Sali Weselnej „Niespodzianka” w Radzikowie Nowym gmina Czerwińsk nad Wisłą zgromadziło blisko 200 osób, które na to spotkanie przyjeżdżają z wielu regionów Polski. Gości przywitali Agata Stolarska oraz Jacek Witkowski z firmy TAP, który jest organizatorem i zawiadowcą Vip Roomu Jagodowego. W programie było nie tylko o nawożeniu, ale również o nowoczesnych rozwiązaniach z rolnictwa 4.0 przedstawione przez specjalistów z AllyNav Polska oraz o tym jak monitorować nawadnianie i nawożenie (AGREUS). Jednym z prelegentów był również Marcin Krasoń z Grupy Producentów Rozsad Krasoń Sp. z o. o., która to firma staje się ważnym dostawcą rozsad dla producentów truskawek, uprawiających warzywa np. w polonie po zakończonej uprawie truskawek. Grzegorz Iskra z TAP poinformował również o atrakcyjnej ofercie dotyczącej zakupu nawozów na ten sezon.
Dopasowane do uprawy
Firma Timac Agro cały czas na rynek wprowadza nowe produkty, czy też nowe linie nawozów oferowane w ramach dostępnych na rynku marek produktowych. Jak informował Piotr Kotowski, takim przykładem jest np. Top Phos, który występuję w kilku konfiguracjach. Dzięki temu można łatwiej wybrać optymalny skład czy to do rodzaju uprawy czy też zasobności stanowiska, gdzie prowadzona jest dana uprawa. Jednym z nich jest Hyper Top-Phos to produkt doskonały do zastosowania dla roślin mikoryzujących. Kolejnym etapem rozwoju tej grupy nawozów jest Top-Phos Siliup, pozwalający na zwiększenie odporności roślin, poprzez działanie prebiotycznej krzemionki i możliwość lepszego wykorzystania krzemu, naturalnie występującego w glebie i materii organicznej.
Na uwagę zasługują również wprowadzone trzy lata temu nawozy z serii DNA Performacne, które wpływają na ekspresję genów w roślinie. Zastosowanie tych produktów będzie pozytywnie wpływało na jakość i kondycję roślin, a to następnie przekłada się na wielkość i jakość plonu. W ramach tej serii na rynku dostępne są takie nawozy jak: Kaoris, Genaktis, grupa Seactiv itd. Są to produkty bardzo specjalistyczne, dostosowane do konkretnych upraw czy faz wzrostu roślin.
Jak informował P. Kotowski, wprowadzanie nowej generacji nawozów, czy też modyfikacje w już istniejących produktach, są możliwe, dzięki dużej grupie naukowców pracujących w Światowym Centrum Innowacji w Saint-Malo we Francji nad rozwiązaniami dopasowanymi do aktualnych potrzeb producentów rolnych na całym świecie.

Chroni i regeneruje
Jak informował P. Kotowski, jedną z takich nowości wprowadzanych na ten sezon jest nawóz Vitalfit. Produkt ten wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, wpływając na ograniczenie stresu oksydacyjnego w roślinie. Do czynników powodujących stres oksydacyjny roślin należą: wysoka intensywność światła, susza, stres wodny, wysokie lub niskie temperatury. W celu ograniczeniach wpływu tych niekorzystnych czynników na kondycję roślin opracowano nawóz Vitalfit, który zapobiega, ale również leczy rośliny po wystąpieniu warunków stresowych – mówił P. Kotowski. Produkt może być stosowany zarówno w aplikacji dolistnej jak i doglebowej i wykazuje wielopunktowe działanie w roślinie, stymulując ją m.in. do wytwarzania większej ilości przeciwutleniaczy, nawet o 300% w porównaniu do roślin nie traktowanych tym produktem. Przy czym największy wzrost poziomu przeciwutleniaczy (takich jak katalaza i peroksydaza) obserwowano po jego doglebowej aplikacji (wzrost o 327%). Badania prowadzone w Instytucie Badań Rolniczych w Walencji na drzewach pomarańczy pokazały, że silne działanie anytoksydacyjne utrzymuje się nawet 60 dni po zabiegu.
Po aplikacji produktu Vitalift stwierdzano również wzrost poziomu hormonów odpowiadających za opóźnienie starzenia się roślin. Takie zabiegi powodowały, że znacząco wydłużała się żywotność roślin, co miało przełożenie na wydłużenie okresu wegetacji, a tym samym uzyskanie większego plonu. Ten efekt udało się potwierdzić już w ub. roku w Polskich gospodarstwach z produkcją warzyw pod osłonami. W ocenie Agaty Stolarskiej, prezes firmy Timac Agro Polska, podobnych efektów można się spodziewać również w uprawie gatunków jagodowych. Mają to potwierdzić liczne wdrożenia zaplanowane z tym nawozem przez doradców tej firmy. Jak informowała A. Stolarska, produkt ten od kilku sezonów stosowany jest z niezwykle dobrymi rezultatami w wielu krajach Basenu Morza śródziemnego, dlatego pozytywnych wyników po jego zastosowania należy się spodziewać również w Polsce.
Stwierdzono również, że Vitalfit pozytywnie wpływa na synergię między roślinami a mikroorganizmami występującymi w glebie. To przekładało się lepszy rozwój systemu korzeniowego oraz ograniczenie porażenia roślin przez czynniki patogeniczne. Z kolei w doświadczeniach z tunelową uprawą papryki, stwierdzano, że już jednokrotna aplikacja tego produktu w fazie rozwoju owoców ograniczała porażenie roślin przez mączniaka.
W przypadku upraw jagodowych produkt ten poleca się aplikować dolistnie (2-3 l/ha, 2 razy wiosną i 1 raz jesienią) lub dokorzeniowo (5 l/ha/ aplikację).



Najlepsze praktyki w przyspieszonej uprawie truskawek
Jak informował Jacek Witkowski z firmy Timac Agro Polska, miniony rok w regionie Czerwińska nad Wisłą należał do jednego z najsuchszych od 1850 roku. W jego ocenie trudno aktualnie przewidzieć, jak będzie przedstawiać się sytuacja na plantacjach truskawek po odkryciu agrowłóknin. W minionym sezonie w wielu regionach plantacje przyspieszane zostały silnie uszkodzone w czasie kwietniowych przymrozków. Na części plantacji trochę pomogła odpowiednia biostymulacja. Jeśli tak będzie w tym sezonie w ocenie J. Witkowskiego. na początku kwitnienia warto będzie zastosować Seactiv Leos, który pomoże zredukować część uszkodzeń. Aby uniknąć deformacji warto będzie również w okresie kwitnienia zastosować Seactiv Gold, który pozytywnie wpływa na dobre zapylenie.
W czasie wzrostu owoców na pewno warto stosować Maxifruit, który pozwala zbudować duży plon. Produkt ten praktycznie co roku zyskuje na popularności – informował J. Witkowski.

Te trzy produkty łączy jedno -aplikacja w czasie zwalczania kwieciaka malinowca. Dobrze stosować je z fungicydami, jak też insektycydami. W tym sezonie trzeba się również liczyć z tym, że na plantacjach będą duże problemy z roztoczami i przędziorkami, których populacja silnie rozwija się, szczególnie na plantacjach zabezpieczonych folią perforowaną. J. Witkowski, przestrzegał, przed nadmiernym stosowaniem adiuwantów. Zwracał również uwagę na stosowanie produktów zgodnie z podanymi dawkami, gdyż nie zawsze stosowanie produktów w zawyżonych dawkach będzie pozytywnie wpływało na efektywność zabiegu.
Do fertygacji warto stosować produkty z serii KSC, które oprócz NPK i mikroelementów zawierają biostymulację Phytactyl, wyróżniającą tę linię produktów zwiększoną efektywnością odżywiania i działaniem stymulującym oraz regenerującym.
Jak informował J. Witkowski, miniony rok, to również częste problemy z niedoborami szczególnie wapnia. W przypadku tego pierwiastka specjalista z TAP rekomendował np. ADUR (można go stosować przez cały cykl wegetacyjny) lub KSC Perła. W ocenie J. Witkowskiego, warto odpowiednio dobrane produkty wapniowe stosować od początku wegetacji. Takiego produktu jak ADUR nie powinno się mieszać z preparatami humusowymi lub na bazie fosforu czy siarki, gdyż może nastąpić wytrącanie osadu z roztworu. Produkt może być stosowany w systemach glebowych i bezglebowych. Zastosowanie tego produktu dostarcza wapń, bez obawy o nadmiar azotu, który w ostatnich latach na wielu plantacjach aplikowany w nieodpowiednich dawkach wpływał, u części odmian, negatywnie na jakość plonu.
W ocenie J. Witkowskiego, trzeba być bardzo ostrożnym, stosując herbicydy. Dlatego na plantacjach po zabiegu herbicydowym warto zastosować Vitalfit. Będzie on doskonale sprawdzał się na plantacjach, gdzie doszło do uszkodzenia roślin przez herbicydy lub choroby grzybowe, ale też u odmian późnych. W przypadku truskawek uprawianych na przyspieszony zbiór trzeba podchodzić ostrożnie i stosować go we wczesnych fazach wzrostu.
Wspomaganie decyzji dotyczących nawadniania i nawożenia
Grzegorz Czyżewski z firmy Inwentia przedstawił informacje o systemie Agreus. To innowacyjne rozwiązanie wspiera podejmowanie decyzji związanych z podawaniem wody roślinom. System umożliwia monitorowanie wilgotności oraz zasolenia wody w czasie rzeczywistym, a w przyszłości planowane jest również połączenie go z systemami pozwalającymi na zdalne sterowanie nawadnianiem i fertygacją.

Urządzenie korzysta z technologii bezprzewodowej, która za pośrednictwem sieci komórkowej przesyła dane do centralnego systemu monitorującego. Dzięki temu użytkownicy mają dostęp do kluczowych informacji, takich jak temperatura, wilgotność i zasolenie gleby oraz wilgotność i temperatura powietrza. Takie informacje ułatwiają podejmowanie decyzji dotyczących nawadniania i nawożenia. System potrafi również informować o nadchodzących przymrozkach.
Obsługa systemu Agreus jest prosta i intuicyjna. Sercem tego systemu jest stacja bazowa oraz różnorodne sondy, dostosowane do uprawianych roślin. Nowością w ofercie jest mała sonda, przeznaczona do upraw inertnych i doniczkowych, która dodatkowo umożliwia pomiar natężenia światła – informował G. Czyżewski.
Specjalna oferta – tylko do 18 kwietnia
Grzegorz Iskra, Dyrektor Jednostki Biznesowej, zachęcał producentów do wzięcia udziału w Wielkiej Majówce Timac Agro 2025, gdzie główną nagrodą jest Ford Bronco. Aby wziąć udział w losowaniu, należy zakupić przynajmniej 300 litrów produktów z gamy DNA, Seactiv, Fertiactyl, Vitalift, EcoVigor lub Maxifruit do 18 kwietnia 2025 roku. Dodatkowo na wszystkie zakupy potwierdzone fakturą do 14 marca 2025, losy w loterii będą liczone podwójnie.

