W ramach projektów „Truskawkowe Inspiracje – uprawy tunelowe” oraz „Malinowe Factory – uprawa na podwójny zbiór”  w dniu 28 kwietnia w gospodarstwie Kozacka Truskawka  w Michałowie koło Płońska odbyło się szkolenie terenowe. Tegoroczne spotkanie w gospodarstwie Konrada Kozakiewicza nastawione było na przekazanie praktycznych i sprawdzonych rozwiązań dedykowanych tunelowej uprawie truskawek na przyspieszony zbiór, a malin na podwójny zbiór.

Nawożenie i ochrona

Zagadnienie to było jednym z intensywniej dyskutowanych tematów w trakcie spotkania o truskawkowo – malinowej tematyce. Zasady właściwie prowadzonej diagnostyki gleby i wody a następnie dopasowania do ich wyników oraz potrzeb pokarmowych truskawek przedstawił Michał Wojcieszek z firmy Yara. Podobny zakres informacji, ale pod kątem produkcji najwyższej jakości malin, zaprezentował jego firmowy kolega Hubert Tabor.

Ochrona owoców produkowanych w tunelach, a więc kierowanych do wymagających odbiorów plonu deserowego musi być prowadzona efektywnie ale też w taki sposób, by poziomy pozostałości utrzymać w ryzach. Dlatego koncepcją szczególnie interesującą wydaje się połączenie rozwiązań chemicznych z biologicznymi. To pomoże stworzyć kompletną i pewną strategię zwalczania szkodników i chorób. Głos w Michałowie zabrali więc Paweł Jesiotr z firmy Belchim, Szymon Kamiński z BioAgris i Tomasz Domański z firmy Koppert. Mówili o tym co warunkuje skuteczną ochronę, jak korzystać z rozwiązań udostępnianych plantatorom przez firmy, które reprezentują.

Z grona odmian truskawek uprawianych w gospodarstwie Konrada Kozakiewicza na przyspieszony zbiór w tunelach szczególnie dobrze sprawdziła się ‘Flair’. O niej więcej opowiedział Zbigniew Pisarek z Flevoplant. To odmiana obecna na polskim rynku już od wielu lat. Jednak jej wczesność oraz wysoka jakość handlowa uzyskiwanych owoców sprawiają, że wciąż jest ceniona i uprawiana przez wielu plantatorów. Na temat materiałów do wyścielania zagonów oraz do zabezpieczania roślin przed możliwymi wciąż jeszcze tej wiosny spadkami temperatur mówił Tomasz Poliszak z Agrimpex-u.

Jakie tunele?

Konrad Kozakiewicz owoce produkuje w tunelach marki Haygrove. Wykorzystuje przy tym tunele solowe oraz zblokowane o rozmaitej szerokości i wysokości. Firma ta dostarcza także obiekty wykonane z różnych rur – o przekroju okrągłym i owalnym. Z doświadczeń plantatora, a także z informacji przekazanych przez przedstawicieli Haygrove obecnych na spotkaniu – Marka Jamrego i Janusza Góry dość jednoznacznie wynika, że maliny uprawiane na podwójny zbiór dobrze rosną i plonują w tunelach zblokowanych o dużej kubaturze. Takie obiekty gwarantują warunki do efektywnego wietrzenia, a wahania temperatury w ich wnętrzu nie zachodzą tak dynamicznie jak w niskich konstrukcjach.

Pewne dyskusje wzbudziła kwestia przyspieszania plonowania truskawek. Niegdyś królował pogląd, że najlepiej do tego celu nadają się solowe tunele. Dziś jednak nie jest to oczywiste. W niektórych gospodarstwach truskawki wczesnych odmian uprawiane są na jak najwcześniejszy zbiór w obiektach zblokowanych i wcale plonowanie nie jest późniejsze niż w tzw. „solówkach”. Wiele jednak zależy od np. ułożenia pola, skłonu gleby, orientacji samego tunelu i jego konstrukcji, użytej folii czy lokalnego klimatu. Zblokowane tunele wydają się generalnie rozwiązaniem bardziej uniwersalnym – można w nich uprawiać także maliny czy borówki albo i warzywa – gdyby taka była wola ogrodnika.

Inną sprawą, która wzbudziła dyskusje była technologia uprawy malin. Gospodarz spotkania podjął decyzję o wykorzystaniu doniczek wypełnionych substratem kokosowym – te materiały dostarczyła tutaj firma Ceres. Stwierdził też, że gdyby miał jeszcze raz podjąć tę decyzję, to byłaby taka sama. Obecny na spotkaniu dr Paweł Krawiec z firmy Horti Team, także plantator malin, jest jednak zwolennikiem uprawy tego gatunku w tunelach w glebie. Obaj panowie przedstawili swoje argumenty, rozmowa na temat wad i zalet tychże systemów uprawy była merytoryczna i wzbudziła zainteresowanie i żywe reakcje uczestników spotkania.

Okazja do spotkań i rozmów

Spotkanie w Michałowie trwało kilka godzin. W jego trakcie uczestnicy mieli możliwość zwiedzania tuneli w których prowadzona jest towarowa uprawa truskawek i malin. Mogli też zasięgnąć informacji i nawiązać współpracę z firmami, które tego dnia w sąsiedztwie tuneli zorganizowały swoje stoiska. Cieszy, że po okresie pandemii terenowe szkolenia znowu mogą się odbywać.

Jak dowiedzieć się więcej?

To proste: szczegółowa relacja z tego szkolenia zawierająca merytoryczny przekaz zaleceń i rekomendacji sformułowanych przez prelegentów znajdzie się w czasopiśmie „Jagodnik”. Zachęcam do prenumeraty tego specjalistycznego i fachowego periodyku. Przygotowujemy także szereg relacji filmowych związanych z projektami realizowanymi m.in. w gospodarstwie Konrada Kozakiewicza. Wato więc na bieżąco śledzić portal www.jagodnik.pl .Poprzedni artykułNawożenie malin. Cz. II – analiza gleby i nawozy posypowe. FILM
Następny artykułWażne zabiegi na plantacjach letnich malin w uprawie tunelowej – do czasu kwitnienia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj