W przededniu zbiorów aronii – debata on-line

W najbliższy czwartek, 30 lipca, odbędzie się debata poświęcona nadchodzącej kampanii zbiorów owoców aronii. Polska jest globalnym hegemonem w produkcji tych czarnych jagód a mimo to ostatnie lata były dość niekorzystne dla plantatorów. Jaki będzie obecny sezon? Początek spotkania zaplanowano na 20:30. Będzie ono transmitowane na żywo na facebookowym profilu czasopisma Jagodnik oraz w kanale pisma w serwisie YouTube. Widzowie będą mogli zadawać pytania zgromadzonym ekspertom.

Rozprawa z mitami, przygotowania do zbiorów

Moimi gośćmi za trzy dni będą Andrzej Karolak, prezes Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii Aronia Polska oraz Paweł Eggert ze Szkółki specjalistycznej aronii czarnoowocowej. Poruszymy wiele zagadnień związanych z uprawą krzewów aroniowych. Obecny sezon udowadnia, że możliwe są poważne straty mrozowe, choć dotychczas wydawało się to niemożliwe. Poprzedni rok z kolei wykazał, że w przypadku poważnych niedoborów wody zbiory także mogą bardzo silnie odbiegać od oczekiwań. Wygląda więc na to, że twierdzenie jakoby aronia urosła wszędzie bez poważnej troski ze strony plantatora należy włożyć między bajki. Jak sprawić by polskie plantacje odzyskały produktywność? Jak dbać o nie? Kiedy zbierać owoce? Jak uregulować rynek, by gospodarstwom aroniowym zapewnić dochodowość? Czy aronia nadaje się do produkcji metodą ekologiczną i do domowego przetwórstwa? To tylko niektóre z kwestii jakie poruszone zostaną w czwartkowy wieczór.

Zapraszam wszystkich, którym bliski jest los aroniowej branży do oglądania debaty, komentowania stawianych w niej tez i zadawania pytań. Część z nich poddana zostanie dyskusji. Na rynku widać już pewne ożywienie, kupcy zaczynają rozglądać się za towarem. Warto więc partycypować w aroniowej debacie aby przygotować się na sierpniowe zbiory i możliwe scenariusze rozwoju sytuacji. Debatę zaczynamy w czwartek 30 lipca o 20:30. Do zobaczenia!


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here