W okresie owocowania malin

Malinowe Factory, malina, malinyPrzejście malin z fazy wegetatywnej do generatywnej powoduje zwiększenie potrzeb roślin na fosfor, potas i bor. Faza dorastania i dojrzewania owoców to okres kształtowania ich jędrności, wielkości, zmniejszania podatności rozsypywania się owoców i infekcje szarą pleśnią. Należy wtedy zadbać przede wszystkim o dobre zaopatrzenie roślin w wapń i potas.

W okresie kwitnienia i zawiązywania pierwszych owoców w gospodarstwie Leszka Jakubiak, gdzie maliny uprawiane są w glebie zmieniono skład pożywki na pożywkę generatywną. Została ona ustalona w oparciu o takie nawozy jak: Kristalon Gena, Krista MgS i YaraLiva Calcinit. Dolistnie stosowany jest Kristalon zielony w stężeniu 0,2 %, Krista MgS – 0,2% oraz Rexolin M-35 – 0,05%

Kristalon Gena to nawóz zawierający azot (12,0) fosfor (12,0%) , potas (36,0%) oraz mikroelmenty. Ten nowej generacji nawóz wieloskładnikowy zawiera unikalną formułą fosforu (Super FK). Jest szczególnie rekomendowany w fazach generatywnych wzrostu.

Krista MgS to siedmiowodny siarczan magnezu o składzie 16% MgO i 13% S. Jest to nawóz krystaliczny do fertygacji całkowicie rozpuszczalny w wodzie. Polecany do stosowania bezpośredniego lub jako dodatek do mieszanek wieloskładnikowych.

YaraLiva Calcinit to saletra wapniowa do rozpuszczania w wodzie o składzie 15,5% N + 26% CaO. Jest to nawóz granulowany nieotoczkowany, do fertygacji jako uzupełnienie wapnia w wieloskładnikowych mieszankach (Nutrifol, Superba, Kristalon) oraz do nawożenia pozakorzeniowego poprzez opryskiwanie roślin wodnym roztworem nawozu. Doskonały nawóz do wzbogacania owoców w wapń drogą nawożenia pozakorzeniowego i fertygacji.
Zadecydowano się również na dodatkowe nawożenie dolistne w celu lepszego odżywienia roślin, które w okresie kwitnienia poddawane były działaniu niskich temperatur. W tym celu zastosowano nawóz Kristalon Zielony o składzie N-P-K (Mg,S) 18+18+18+(+3+2) z mikroskładnikami. Jest to nawóz o niskiej zawartości chlorków i dobrze sprawdza się do sporządzania roztworów nawozowych w nawożeniu dolistnym. Produkt ten wykazuje stabilność frakcji schelatowanych w zakresie pH od 3,5 do 6,5. Dodatkowo zastosowano do tych zabiegów nawóz Krista MgS oraz nawóz Rexolin M-35. Rexolin M-35 to chelat żelaza 6,5% Fe (EDDHMA). Zastosowanie tego typu chelatu znacznie zwiększa przyswajalność żelaza, nawet przy pH wody osiągającym wartość do 9,5. Produkty te były zastosowane w następujących stężeniach: Kristolon zielony (0,2%), Krista MgS (0,2%), Rexolin M-35 (0,05 %). Mieszanina te pełni funkcję regeneracyjną jeśli chodzi o usprawnienie przebiegu procesu fotosyntezy również w przypadku zalania systemu korzeniowego lub uszkodzeniu roślin w czasie przymrozków. 
Poprzedni artykułKonferencja Truskawkowa w Jasieńcu
Następny artykułPo przymrozkach w Połańcu i Bielinach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj