Pokazy porzeczkowe 2024
W niedzielę 23 czerwca w m. Okalina-Wieś odbyły się Pokazy porzeczkowe. Gospodarstwo, gdzie impreza miała miejsce, prowadzone jest przez ojca Tomasza i syna Marcina Sadaków. Przy okazji Dnia Ojca akcentowano zgodną i harmonijną współpracę obu gospodarzy, która przyniosła okazałe rezultaty w postaci plantacji w bardzo dobrej kondycji i produktywnej, pomimo niesprzyjającej aury wiosną w bieżącym sezonie.

Oj działo się…

Sadakowie, którzy oprócz gospodarstwa prowadzą też firmę Sadex, w organizacji Pokazów Porzeczkowych w tym roku współpracowali z partnerami. W ich gronie znalazła się  firma Timac Agro Polska, która dostarczyła produkty nawozowe i biostymulacyjne do odżywienia roślin. Swe wsparcie zapewniły także K+S i Agrosimex. Wątki związane z ochroną porzeczek czarnych podjęto dzięki obecności na spotkaniu przedstawiciela firmy Syngenta, a udział w projekcie miała też firma Bayer. W gronie wystawców i partnerów Pokazów były też firmy maszynowe: Bury, Techmlek, Weremczuk oraz Pro Invest, podmiot zajmujący się m.in. pozyskiwaniem funduszy dla gospodarstw.

W wydarzeniu udział wzięło kilkudziesięciu plantatorów porzeczki. Rozmawiano o ofercie firm, ale także na temat bieżącej kampanii skupu owoców. Niektórzy z nich zbiory już zakończyli, inni byli w trakcie. Porzeczki zbywali w cenach oscylujących wokół progu 7,00 zł/kg. Stawka jest dobra, ale problemem okazywały się wydajności. Nieczęsto usłyszeć można było w trakcie spotkania o wydajnościach przekraczających 3 t/ha. Sadakowie, którzy uprawiają nieco późniejsze odmiany, zbiorów jeszcze nie rozpoczęli. Zaczną je prawdopodobnie pod koniec tego tygodnia. Plony akurat w tym gospodarstwie zapowiadają się znacznie lepiej. Zadymianie plantacji w okresie spadków temperatur zdało egzamin, podobnie jak agrotechnika stosowana w tym gospodarstwie.

O wybranych jej elementach można dowiedzieć się z poniższego filmu. Zawiera on fragmenty wystąpień przedstawicieli partnerów Pokazów porzeczkowych:

Kompletna relacja z Pokazów porzeczkowych znajdzie się zaś w czasopiśmie „Jagodnik” 7/2024. Już teraz zapraszam do lektury i prenumeraty tego branżowego pisma.

Poprzedni artykułCzy będzie potężny wysyp borówek w lipcu?
Następny artykułBiologiczna, efektywna ochrona malin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj