W Hiszpanii posadzono już truskawki
W Hiszpanii w regionie Huelva (produkuje się tutaj 95% hiszpańskich truskawek) w listopadzie kończy się sadzenie truskawek. Ich plantacje zaczyna się tutaj zakładać w październiku, owoce z najwcześniejszych odmian zbieranie są już w grudniu lub na początku stycznia, podczas gdy główny sezon zbiorów zaczyna się od marca (fot. P. Zajkowski).

W coraz większej liczbie gospodarstw nowe nasadzenia zakłada się już we wrześniu, co pozwala na zbiór owoców już pod koniec grudnia lub na początku stycznia. Większość zbiorów truskawek z tego regionu koncentruje się jednak cały czas w marcu. Ubiegłoroczny areał uprawy truskawek w regionie Huelva szacowano na około 6980 ha. Historycznie największy areał uprawy był w 2000 roku i wynosił on wtedy 8750 ha. W ostatnich latach powierzchnia przeznaczana pod uprawę truskawek wynosi od około 6500 do 7000 ha.

Na znaczeniu zyskuje natomiast uprawa innych gatunków owoców jagodowych, takich jak maliny, jeżyny czy borówka, co jest odpowiedzią rynku europejskiego, który coraz chętniej kupuje w Hiszpanii tego typu owoce. W przypadku malin powierzchnia ich uprawy w sezonie 2013/2014 szacowana była na 1300 ha (wzrost o około 14% w stosunku do roku poprzedniego), a borówki wysokiej na 1150 ha (wzrost o 19% względem minionego sezonu).

Poprzedni artykułWinnice doliny Napa
Następny artykułMaliny na dwa zbiory

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj