Rekomendacje dla borówki ograniczające wpływ warunków stresowych oraz zwalczające szkodniki





W ramach projektu Borówkowe Factory firma Sumi Agro Poland zdecydowała się przeprowadzić szczegółowe doświadczenia z biostymulatorami dostępnymi w ofercie tego przedsiębiorstwa. Stosowane są tutaj również rozwiązania z portfolio tej firmy do zwalczania szkodników.

Przygotować borówkę do lepszego wzrostu i owocowania

Zbigniew Dąbrowski z Sumi Agro Poland w kwaterze polowej borówki informował o korzyściach ze stosowania takich produktów biostymulacyjnych w uprawie borówki jak:

Shigeki – jego zadaniem jest wspomaganie uprawy przed skutkami różnego rodzaju stresów

Kinactiv Initial – wspomaga kwitnienie, zapylenie i zapłodnienie. Jego zastosowanie pozytywnie wpływa na masę i jakość owoców

Kaishi – produkt stosowany po kwitnieniu, wspomagający roślinę w budowanie wysokiej jakości plonu. Pozytywnie wpływa również na wzrost nowych pędów. Doskonale sprawdza się zastosowany na plantacjach, które w jakikolwiek zostały uszkodzone.

O tym jak i kiedy zastosować te produkty w tym sezonie na plantacjach produkcyjnych dowiecie się z materiału filmowego:

Mszyce, zwójki i pryszczarki na borówce – monitoring i zwalczanie

Część borówek w projekcie Borówkowe Factory rośnie w zblokowanych tunelach dostarczonych do projektu przez firmę Haygrove. Tutaj rośliny rosną zdecydowanie intensywniej w porównaniu do tych uprawianych w gruncie. Wcześniej pojawiają się tutaj również szkodniki lub występują w innym nasileniu w porównaniu do upraw polowych.

Silny wzrost pędów okazał się w tej uprawie bardzo sprzyjający do rozwoju mszycy. Wymagała dwukrotnego zwalczania produktem Mospilan 20 SP. Zabieg ten pozwolił również zwalczyć pojawiające się w tym czasie w tej uprawie zwójki.

W ramach projektu Malinowe Factory prowadzone są również szczegółowe obserwacje dotyczące zwalczania pryszczarka borówkowca. W tym celu prowadzony jest monitoring, z wykorzystaniem pułapek feromonowych wykorzystywanych do monitoringu występowania pryszczarka namalinka łodygowego. W trakcie lustracji materiału dokonaliśmy oceny występowania tego szkodnika. Jak był tego efekt oraz z jakimi szkodnikami spotkaliśmy się w czasie lustracji tej borówkowej plantacji w ostatnich dniach maja dowiecie się z materiału filmowego.







Poprzedni artykułTrudne lata przed producentami truskawek przemysłowych
Następny artykułJagoda kamczacka rozpoczyna zbiory 2022

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj