Uwaga na spadki temperatur!





Po rekordowo ciepłym lutym i warunkach, które dały silne bodźce do startu wegetacji wielu gatunków roślin nadciąga znacznie zimniejsza pogoda. Prognozy nie przewidują, aby d Polski miały trafić masy szczególnie zimnego jak na tę porę roku powietrza, jednak zapowiadana jest sekwencja kilku nocy ze spadkami temperatur do poziomu -5°C na wysokości 2,00 m. Przy gruncie w niektórych kwaterach można więc spodziewać się być może nawet wskazań dwucyfrowych.

Jak zabezpieczyć plantacje?

Przymrozki budzą obawy, zwłaszcza po takim przebiegu zimy z jakim mieliśmy do czynienia w bieżącym roku. Poniżej kilka możliwych form zabezpieczenia przed ich wystąpieniem w oparciu o oferty wybranych przedsiębiorstw działających na rynku. To jedynie zasygnalizowane rozwiązania. Decyzja o wyborze odpowiedniego wariantu powinna zawsze zostać poprzedzona rozmową z przedstawicielami tych lub analogicznych firm dla zgromadzenia pełnej wiedzy w celu podjęcia optymalnej decyzji.

Jedną z takich firm zapewniających rozwiązania pozwalające w pewnych okolicznościach zabezpieczyć plantacje przed niskimi temperaturami jest Royal Brinkman. W szerokiej ofercie tej firmy znajdują się m.in. zamgławiacze Pulsfog, które można wykorzystywać do zabezpieczania stanowisk przez ujemnymi temperaturami powietrza. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w osłoniętych przed wiatrem kwaterach, a także na polach otwartych w ciche poranki, gdy do czynienia mamy z przymrozkami konwekcyjnymi. Osłonę z mgły stawia się wykorzystując ogrzane jeszcze powietrze, przed wystąpieniem przymrozka.

Nieco inną formę zabezpieczenia roślin przed spadkami temperatur proponuje firma Agropartners. Przedsiębiorstwo to oferuje plantatorom wiatraki antyprzymrozkowe i nagrzewnice. Pierwsze z rozwiązań może być stacjonarne lub mobilne. W obu przypadkach chodzi o sprowadzenia cieplejszego powietrza znajdującego się kilka metrów nad ziemią niżej, by zapewnić roślinom lepsze warunki termiczne.

W ofercie podkarpackiego przedsiębiorstwa Agrimpex znaleźć można agrowłókniny o zróżnicowanych gramaturach, którymi okrywa się rośliny przed nadejściem chłodu. Materiały okrywowe posiadają zróżnicowane gramatury, co czyni je przydatnymi w ochronie roślin uprawianych na otwartych stanowiskach jak i w tunelach. W pierwszym przypadku na szczególne wyróżnienie zasługuje agrowłóknina Agromarina – została ona wykonana w taki sposób, że nawet nowy materiał od razu przepuszcza deszczową wodę przez co na jego powierzchni nie tworzą się zastoiska mogące uszkadzać delikatne rośliny pod spodem.

Inną jeszcze formą zabezpieczania sadów i jagodników przed przymrozkami jest montaż instalacji zraszaczy. Takie instalacje sprawdzają się np. w ochronie borówek. Jedną z firm, która może je wykonać jest AFP. To dość poważna inwestycja, wymagająca dokładnego zaplanowania i zaprojektowania w odniesieniu do warunków panujących na danej plantacji. Potrzebne jest także wydajne źródło wody do jej zasilania. Nie mniej raz wybudowany system chronił będzie uprawy przed przymrozkami przez wiele kolejnych sezonów.

Na rynku znaleźć można także bardzo bogatą ofertę preparatów zabezpieczających rośliny przed nastaniem przymrozków a także ułatwiające ich regenerację już po przebytym stresie.







Poprzedni artykułWszystko dla borówki. Plenerowy dzień Konferencji Borówkowej 2024
Następny artykułMiędzynarodowa Konferencja Borówkowa łączy plantatorów i fanów borówki  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj