Za nami już 12 Międzynarodowa Konferencja Borówkowa 2024. Dwudniowe wydarzenie uważane za najważniejsze dla borówkowej branży zgromadziło przeszło 500 uczestników z całej Europy. Nic dziwnego – była okazja nie tylko do pogłębienia wiedzy z zakresu uprawy borówki, ale też wielu ważnych rozmów, dyskusji i realizacji umów handlowych.  

16 wykładów i ważna debata

Pierwszy dzień 12 Międzynarodowej Konferencji Borówkowej miał miejsce w Hotelu Mazurkas w Ożarowie Mazowiecki. Dla uczestników przygotowane zostało 16 prelekcji. Ponadto odbyła się również bardzo ważna debata  – 10 ton z hektara to już za mało. W jej trakcie eksperci wskazywali jak poprawić efektywność produkcji by móc uzyskiwać plony przewyższające 10 t/ha. Debatę poprowadziła Dominika Kozarzewska z firmy Polskie Jagody oraz Core Team.

Uczestnicy debaty odbywającej się podczas 12 Międzynarodowej Konferencji Borówkowej

Te 10 tona z hektara to dziś minimum by móc zarabiać i mieć możliwości inwestycyjne – podkreślał Andrzej Trela. Jest plantatorem borówki i zarazem członkiem Stowarzyszenia Polskich Plantatorów Borówki.  

Z nowych plantacji jakie założyliśmy kilka lat temu uzyskujemy dla odmiany 'Draper’ 20 t/ha a 'Liberty’ – 25 t/ha. To jest możliwe tylko wtedy, gdy plantacja została założona z dobrych sadzonek. Ważne jest by stanowisko zostało perfekcyjnie przygotowane – podkreślał Leon Schrijnwerkers. Jest szkółkarzem i plantatorem borówki z Holandii.

Plon owszem determinuje opłacalność produkcji, ale drugim kluczowym czynnikiem jest jakość. To właśnie jakość jest potrzebna do tego by zwiększać konsumpcje borówki. Dzięki powtarzalnej jakości możemy zachęcać konsumentów do regularnego spożywania borówek – podkreślał Krzysztof Żabówka, reprezentujący Fall Creek.   

  

W trakcie wykładów Międzynarodowej Konferencji Borówkowej 2024

Spotkania, rozmowy i nowości od Wystawców

Po raz kolejny okazało się, że Międzynarodowa Konferencja Borówkowa jednoczy ludzi związanych z niebieskim biznesem. Sala była wypełniona słuchaczami, a przestrzeń wystawowa gwarem rozmów. To potwierdza, że była okazja zarówno do zdobycia wiedzy i poszerzenia horyzontów, ale też ważnych rozmów handlowych.

W części wystawowej swoją ofertę prezentowało 60 firm. Spośród nich wiele po raz pierwszy prezentowało swoje produkty i rozwiązania dla borówkowej branży. Zapraszamy do pierwszej fotogalerii z wydarzenia. W kolejnej odsłonie pokażemy co działo się podczas drugiego dnia, w trakcie prezentacji plenerowych.

Fotogaleria

Międzynarodowa Konferencja Borówkowa 2024Poprzedni artykułUwaga na spadki temperatur!
Następny artykułKlaster Ogrodnictwo Przyszłości – cele i wyzwania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj