Uwaga na przymrozki!


Przed producentami owoców kolejny mroźny weekend. Sytuacja może przeciągnąć się do połowy przyszłego tygodnia. Zapowiadane są spadki do ok. -6, -7°C w najzimniejszym okresie dobry. Lokalnie zawsze istnieje jednak ryzyko wystąpienia jeszcze niższych wartości temperaturowych przy gruncie.

W marcu jak w garncu

Przysłowia ludowe to mądrość narodu. Niestety, wygląda na to, że  tegoroczny marzec może potwierdzić słuszność tej tezy. Po ciepłych dniach, w których wskazania termometrów oscylowały w przedziale 15-20°C zaznamy znacznego ochłodzenia. W ciągu dnia wartości temperatur mają być dodatnie, jednak nocą szybko mają spadać znacznie poniżej zera. Jeżeli potwierdzą się prognozy mówiące o 4 kolejnych nocach z temperaturą poniżej -6°C to może to być jeden z najchłodniejszych o ile nie najzimniejszy w ogóle okres tej zimy. Jeśli to możliwe, trzeba zabezpieczyć plantacje truskawek by ograniczyć uszkodzenia mrozowe. Poniższe mapy pogodowe pokazują najniższe spodziewane temperatury w nadchodzących dobach. Jasno niebieski kolor oznacza wartość od 0 do -2 stopni C, a każda zmiana odcieniu na ciemniejszy to spadek o kolejne 2 stopnie C. Różowym kolorem oznaczono zakres temperatur od progu -10 stopni C.

Zastosowanie osłon w uprawach płaskich

Pamiętajmy, że typowa agrowłóknina ogrodnicza o gramaturze 23 g/m2 podnosi temperaturę wokół roślin o ok. 4-5°C, co pokazały doświadczenia z poprzedniej fali przymrozków. Pomocna okazać może się także okrywa z folii perforowanej. Najlepszą ochronę daje połączenie zamkniętego tunelu z okrywą z agrowłókniny. Nie ma tu oczywiście gwarancji, że w każdej sytuacji szkody mrozowe są do uniknięcia, lecz ryzyko ich wystąpienia przy zapowiadanych spadkach temperatur jest znikome.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj