Uwaga na antraknozę – warunki pogodowe sprzyjają jej rozwojowi

antraknoza
Borówki z objawami antraknozy



Panujące w ostatnich dniach warunki pogodowe mogą sprzyjać porażaniu owoców borówki przez antraknozę. Obecne objawy są konsekwencją infekcji w okresie okołokwitnieniowym, ale choroba może się również rozprzestrzeniać poprzez zarodniki powstające na porażonych owocach.

Rozwój choroby

Antraknoza na borówkowych plantacjach występuje w Polsce już od ponad 10 lat. Jej sprawcą jest grzyb Colletotrichum acutatum. Źródłem porażenia jest grzybnia zimująca w obumarłych pędach i owocach. Najważniejszymi objawami tej choroby są zniekształcenia i gnicie dojrzałych owoców, ale jej symptomy można zaobserwować na wszystkich nadziemnych częściach rośliny.

Do infekcji powodowanych przez grzyb Colletotrichum acutatum sprawcę antraknozy borówki dochodzi już w okresie kwitnienia oraz późniejszego wzrostu młodych zawiązków. Najlepsze do tego warunki panują okresie ciepłego deszczu i temperaturze około 21°C. Infekcje mogą następować w temperaturze 15-27°C i po minimum 12 godzinnym okresie zwilżenia liści. Niestety jedną z najbardziej podatnych odmian na tę chorobę jest ‘Bluecrop’. Na owocach tej odmiany bardzo często pojawiają się objawy choroby dyskwalifikując produkt z obrotu towarowego.

Najbardziej narażone są na nią plantacje położone w miejscach wilgotnych, gdzie często występują mgły. Tam rośliny pozostają długo wilgotne po opadach deszczu. Bardziej podatne są też owoce na starych mocno zagęszczonych krzewach, jak również wtedy gdy rośliny rosną w nieodpowiednich dla nich warunkach lub są źle odżywione. Najskuteczniejsza w walce z antraknozą jest ochrona prowadzona w okresie kwitnienia.

Fungicyd o szerokim spektrum zwalczanych chorób

Dobierając preparaty do ochrony borówki wysokiej powinniśmy kierować się ich skutecznością. Najlepiej aby produkt posiadał szerokie spektrum zwalczanych chorób, aby każdy pojedynczy zabieg zwalczał lub zapobiegał gradacji wielu patogenów. Aby z jednej strony ilość zabiegów nie była zbyt duża, a z drugiej, aby osiągnąć oczekiwany efekt – zdrowe rośliny i owoce.

Preparatem, który kompleksowo chroni borówkę przed najważniejszymi chorobami grzybowymi, jest Switch 62,5 WG. Produkt wykazuje bardzo dobre działanie zapobiegawcze i interwencyjne. Środek pozwala plantatorom zyskać niezależność od pogody, gdyż zachowuje wysoką skuteczność także w niskich temperaturach i jest odporny na zmywanie, nawet gdy opady wystąpią krótko po zabiegu. Jednocześnie pomaga spełnić surowe wymagania kontrahentów. Pozytywne wpływa na trwałość owoców w obrocie handlowym, nie zmieniając cech organoleptycznych owoców (smak i zapach). Warto także podkreślić, że owoce borówki po stosowaniu środka mają niskie poziomy pozostałości, znacznie poniżej najwyższych dopuszczalnych przez najbardziej wymagających europejskich odbiorców.

Nie zawsze jednak zabiegi wykonane w okresie kwitnienia są w stanie zapewnić optymalną ochronę i konieczne są wtedy jeszcze dodatkowe zabiegi w okresie poprzedzającym zbiory owoców.

Ryzyko wystąpienia antraknozy można ograniczyć również poprzez:

– nie stosowania nadmiernych dawek nawozów azotowych;

– zbiór owoców w optymalnym dla nich terminie (owoce przejrzałe są bardziej podatne na porażenie);

– owoce należy zbierać gdy są już suche, a zbiory prowadzić delikatnie by nie uszkadzać skórki;

– unikać zbierania owoców porażonych lub miękkich, na których objawy antraknozy mogą się pojawić w okresie sprzedaży owoców;

– nie przetrzymywać zebranych owoców na słońcu;

– jak najszybciej schłodzić owoce po zbiorze – najlepiej w przeciągu 1 godziny od zebrania.

artykuł promocyjny firmy Syngenta Polska sp. z o. o.







Poprzedni artykułRynek soków zagęszczonych
Następny artykułProdukcja borówki przestaje być opłacalna? Te cyfry mogą szokować!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj