Urządzenia dozujące – fertygacja na plantacji





Ze względu na częsty niedostatek opadów, prowadzenie intensywnych upraw sadowniczych i warzywnych wymaga nawadniania. Jeżeli na plantacji zainstalowano instalację nawodnieniową, warto ją wykorzystać do nawożenia, czyli fertygacji.

Przez fertygację rozumie się precyzyjne dozowanie nawozu w postaci roztworu do systemu korzeniowego rośliny wraz z wodą niezbędną do nawadniania. Wpływa to znacznie na poprawę jakości i ilości uzyskanego plonu z plantacji. Dodawanie do wody rozpuszczonych nawozów jest możliwe, gdy w magistrali zasilającej uprawę, wykonane zostanie podłączenie, przez które wprowadza się w odpowiednim stężeniu roztwór.

JAK DZIAŁA INSTALACJA DO FERTYGACJI?

Stosowane od wielu lat, proste i łatwo dostępne rozwiązanie, czyli zwężka Venturiego, zapoczątkowało rozwój urządzeń do fertygacji. Działanie zwężki oparte jest na podciśnieniu, które tworzy woda, przepływając przez instalację i zasysając do układu nawodnieniowego pożywkę. Ta metoda jest już dla większości upraw niewystarczająca. Preparat użyty do fertygacji po zmieszaniu z wodą dociera do linii lub taśm nawadniających. Następnie powoli, kropelkowo, wsiąka w glebę w obrębie strefy korzeniowej rośliny, która pobiera cenne składniki według zapotrzebowania na danym etapie rozwoju. Istotne jest, żeby nie dopuścić do podawania nadmiernej ilości wody po nawożeniu, ponieważ cenne składniki przesiąkną w głębsze warstwy gleby i roślina nie będzie mogła z nich skorzystać.

Nawadnianie wraz z nawożeniem jest obecnie najbardziej efektywną formą wzmacniania uprawy podczas sezonu wegetacyjnego.

Fertygacja będzie skuteczna tylko wtedy, gdy spełnione zostaną poniższe warunki:

JAKIE URZĄDZANIE WYBRAĆ DO FERTYGACJI? JAK CZYŚCIĆ SYSTEM NAWADNIAJĄCY? czytaj dalej: kliknij tutaj.

materiał sponsorowany







Poprzedni artykułAsia Fruit Logistica z rosnącym potencjałem owoców jagodowych
Następny artykułKierunki rozwoju firmy Bayer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj