Optymalna konstrukcja tunelu do uprawy truskawek na wczesny zbiór

default

Obecny sezon silnie uwidocznił przewagę jaką plantatorom truskawek zapewniają tunele. Pierwsze owoce z nich zbierać można było już w ostatnich dniach kwietnia w Polsce, a choć od tamtego czasu minął miesiąc i zbiory w zasadzie kończą się, to ceny wciąż są wysokie. W ramach projektu Truskawki w tunelach prowadzonego w gospodarstwie Kozacka truskawka należącego do Konrada Kozakiewicza wykorzystywane są konstrukcje dostarczone przez firmę Haygrove. O ich cechach opowiada Marek Jamry z tej właśnie firmy.

Jaka konstrukcja sprawdziła się najlepiej w sezonie 2020?

W tym roku optymalne rezultaty do produkcji truskawek na przyspieszony zbiór dały wysokie tunele solowe okryte transparentną folią. Daje ona więcej światła i ciepła wczesną wiosną. Nowe modele tuneli są nieco wyższe niż pierwsze tego typu konstrukcje. Zwiększona kubatura ma zbawienny wpływ na warunki panujące wewnątrz obiektu, zwłaszcza na stabilizację temperatury powietrza. Bardzo ważne jest jednak, by ten parametr stale kontrolować i w razie konieczności podejmować działania zmierzające do przywrócenia jego właściwych parametrów poprzez bardziej lub mniej intensywne wietrzenie – informuje M. Jamry.

Co wpływa na żywotność tuneli?

Firma Haygrove oferuje konstrukcje ocynkowane. Taka metoda konserwacji stali jest trwała, zapewnia wszystkim elementom wydłużony okres użytkowania. Przedsiębiorstwo wprowadziło też do oferty rury owalne. To opcja bardziej atrakcyjna cenowo od dotychczas oferowanych rozwiązań. Takie rury są mocniejsze, więc przęsła mogą być montowane w większej odległości od siebie. W efekcie zużywane jest mniej materiału w przeliczeniu na tę samą powierzchnię w porównaniu do konstrukcji montowanych z rur okrągłych. Więcej na temat zalet uprawy truskawek w tunelach można dowiedzieć się z poniższego filmu:

Poprzedni artykułDieta w czasie i po pandemii
Następny artykułUprawa malin w pojemnikach – 4 rodzaje podłoża

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj