Truskawkowe Inspiracje w „deszczu” informacji (cz. I)

Krzysztof Sak z Agronom Plants





Tematem szkolenia zorganizowanego w ramach projektu „Truskawkowe Inspiracje – uprawy polowe” odbywającego się w Hornigach 24 maja była intensywna uprawa truskawek na zagonach. Ocenie poddany jest zarówno tradycyjny termin sadzenia (sierpniowo-wrześniowy) oraz nowości dla wielu osób w Polsce, a więc polowa uprawa truskawek na zbiór 60-dniowy z sadzonek typu tray, WB czy frigo A+. W projekcie znalazły się 23 odmiany, dla których ustalane są optymalne rekomendacje uprawowe. Całą produkcją nadzorują i dbają o prawidłowy przebieg doświadczeń Magdalena i Mateusz Włodarczyk, właściciele plantacji, za których pracę w imieniu odwiedzających to gospodarstwo plantatorów serdecznie dziękujemy.

Uprawa pod chmurką

Tak jak uprawy polowe, tak też szkolenia odbywające się pod chmurką narażone są na wpływ warunków atmosferycznych. Tak też stało się 24 maja, kiedy to praktycznie przez cały czas szkolenia podał deszcz. Na szczęście przygotowane namioty wystawców, a zarazem partnerów projektu takich jak: UPL Polska, Yara Poland, Agrosimex, Geo Polska, Agronom Plants, Poland Plants, Ecoferti i Geoplant Vivai pozwoliły schronić się przed deszczem. Kilku z partnerów tego projektu, a więc firmy De Kemp oraz Flevoplant, z przyczyn niezależnych od nich nie mogły uczestniczyć w majowym szkoleniu. Mamy jednak informacje, że w czasie zaplanowanego na początek lipca szkolenia, w czasie którego będzie można ocenić plonowanie, różne techniki ochrony i nawożenia stawią się, aby przybliżyć informacje o dostarczonych do projektu odmianach oraz typach sadzonek.

Systemy uprawy

To co zasługuje na uwagę w tym projekcie to założenie uprawy na wysokich zgonach, zarówno w systemie dwurzędowym jak też jednorzędowym (jak je formowano zobacz: „Truskawkowe Inspiracje – formowanie zagonów”). Odwiedzając plantację w Hornigach można było zobaczyć jak w tego typu uprawach sprawuje się uprawa truskawek na czarnej agrowłókninie z firmy Agrimpex oraz foliach o dwóch rodzajach grubości dostarczonych przez firmę Geo Polska.

W ocenie Tomasza Poliszaka z firmy Agrimpex, niezależnie od tego czy truskawki uprawia się w systemie pasowo-rzędowym czy jednorzędowym na zagonach, zakładając uprawę na lekkich glebach optymalnie zastosować dwie linie kroplujące (więcej czyt.: „Jedna czy dwie linie kroplujące na zagon w uprawie truskawek?”). Specjalista zwracał również uwagę na odpowiednią wielkość otworów, w które sadzone są truskawki. Optymalnym rozwiązaniem jest zamówienie materiałów z gotowymi, odpowiedniej wielkości otworami. Decydując się na uprawę truskawek na zagonach celowe jest okrywanie upraw na zimę białą agrowłókniną o gramaturze 23 g/m2. Zabezpiecza to rośliny przed przemarzaniem i uszkodzeniami powodowanymi przez wiatr. Do wiosennego okrywania powinna wystarczyć biała agrowłóknina o gramaturze 19 lub 21 g/m2.

Monika Kwaśny z Geo Polska mówiła o tym na co zwracać uwagę wybierając folię do okrywania zagonów. W przypadku tego materiału, który zabezpiecza m.in. przed odparowaniem wody z zagonów i chwastami, warto sięgać po materiał z odpowiednią trwałością dostosowaną do czasu uprawy oraz jego elastycznością. Ten ostatni element odgrywa istotną rolą w kontekście odporności folii na uszkodzenia mechaniczne. Do projektu dostarczono elastyczne folie o grubości 35 i 45 mikronów. W ocenie właścicieli gospodarstwa dobrze sprawdzają się w mechanicznym okrywaniu zagonów, zapewniając ich właściwą trwałość. Do projektu dostarczono folie z otworami. W ocenie przedstawicieli Geo Polska, jest to optymalne rozwiązaniem, zapewniającym właściwy wzrost truskawek przez cały okres uprawy.

M. Kwaśny, informował również o korzyściach ze stosowania do wiosennego okrywania upraw sieci Multiclima. Zabezpiecza ona uprawę przed niewielkimi przymrozkami, gradem i ma bardzo dobrą trwałość. Warto również wiedzieć o tym, że na tego typu materiał nie wchodzą lub bardzo niechętnie zwierzęta. Chodzi tu głównie o sarny, które po wejściu na agrowłókninę robią w niej dziury. Materiał ten jest również mniej niż agrowłóknina podatny na wiatr. Przy dużych roślinach może mieć znaczenie jeśli chodzi o ograniczenie ich uszkodzeń przez silny wiatr.

Odmiany w projekcie

Jak informował Krzysztof Sak z firmy Agronom Plants, zmieniająca się technologia uprawy truskawek, nie tylko w tunelach, ale również w gruncie, to potrzeba wprowadzania do uprawy nie tylko wartościowych odmian, ale również odpowiednio przygotowanych do tego typu upraw typów sadzonek. W jego ocenia, takimi sadzonkami, które pozwalają uzyskać duży zbiór już po 60 dniach od posadzenia jest materiał typu tray. Zakładając uprawę z takich roślin, plantator powinien mieć informację od szkółkarza dotyczącą liczby pędów kwiatostanowych, a więc prognozowanego plonu. W tym celu przeprowadza się mapowanie kwiatów. W zależności od typu sadzonki tray można uzyskać z rośliny nawet 700 gram po 60 dniach od ich posadzenia (będziemy to wnikliwie sprawdzać w projekcie). Do wiosennych nasadzeń na taki zbiór rekomendowane są sadzonki tray typu wegetatywnego.

Ważną częścią szkolenia było omówienie przez przedstawicieli firm Agronom Plants, Poland Plants, Ecoferti i Geoplant Vivai odmian i typów sadzonek dostarczonych do projektu. Interesujące były szczegółowe rekomendacje dotyczące uprawy tych odmian (kilka z nich to nowości wprowadzane do uprawy w Europie) zarówno jeśli chodzi o ochronę jak też nawożenie (więcej na ten temat przeczytacie w czasopiśmie „Jagodnik”). W czasie szkolenia udało się zatem omówić zalecenia do uprawy odmian posadzonych na dwóch plantacjach w dwóch terminach.

Z roślin posadzonych na plantacji doświadczalnej w miesiącach kwiecień i maj 2022 roku omówiono większość odmian, za wyjątkiem kreacji dostarczonych przez Flevoplant i De Kemp z uwagi na brak przedstawicieli tych dwóch podmiotów.

– (Dostawca) Agronom Plants: ‘Limalexia’ (tray), ‘Verdi’ (tray), L19111 (tray), ‘Mailing alure’ (A+), Rumba (A+)

– De Kemp: ‘Twist’ (WB),

– Ecoferti: ‘Aurora munira’ (A+),

– Poland Plants: ‘Cory’ (tray/A+/WB), ‘Rendezvous’ (tray/WB), ‘Lola’ (tray),

– Flevoplant: ‘Falco’ (HWB), ‘Dahli’ (HWB)

– Gepolant Vivai: G13610 (A+, A-), G12215 (A-), GRA 20 (A-), GRA 25 (A-), ‘Moskwa’ (A-), ‘Fragol aurea’ (A-), ‘Talia’ (A-).

Doświadczenia realizowane są również na kwaterze założonej w sierpniu 2021 roku z odmian 'Verdi’ (sadzonki A-/WB) i 'Sybila’ (sadzonki doniczkowane)

Z tym jak te i inne odmiany oceniane w projekcie „Truskawkowe inspiracje – uprawy polowe” plonują i jak smakują ich owoce będziecie mogli przekonać się już w czasie licowych warsztatów. Dokładny termin i szczegóły udziału w tym wydarzeniu w krótce na portalu jagodnik.pl.







Poprzedni artykułProdukty wpływające na zdrowotność i jakość truskawek – rekomendacje z firmy BioAgris
Następny artykułPrzebarwienia na liściach truskawek. Skąd się biorą i jak im zapobiec?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj