Przebarwienia na liściach truskawek. Skąd się biorą i jak im zapobiec?Ten sezon przynosi wiele dziwnych objawów na roślinach truskawek. Na wielu plantacjach spotykane są przebarwienia i chlorozy na liściach. Tak też zdarza się na plantacjach prowadzonych w ramach Truskawkowych Inspiracji w Hornigach. Udało się szybko zdiagnozować problem i zaczynamy działania które mają zapobiec takim objawom.

Przede wszystkim, trzeba spojrzeć na warunki pogodowe jakie panują w tym sezonie. Chłody, przymrozki w maju, na niektórych polach susza – to wszystko zaburza prawidłowy wzrost roślin jak również pobieranie składników pokarmowych. Już podczas nagrywania poprzednich filmów zauważyliśmy przebarwiania najmłodszych liści truskawek. Szybko pobraliśmy próbki gleby do analizy i okazało się, że przy pH wody ponad 7 i wysokim poziomie wodorowęglanów wystąpił problem z pobieraniem mikroelementów w tym żelaza. To było przyczyną jasnych przebarwień najmłodszych liści – uważa Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Poland. Bardzo często przyczyny niedoborów mikro- ale też makroskałdników na liściach są złożone i spowodowane kilkoma czynnikami. Tak jest w sytuacji zbyt wysokiego lub za niskiego odczynu gleby i spadku temperatury. Wtedy ograniczona zostaje transpiracja, a więc pobieranie składników odżywczych i ich transport do najmłodszych liści.

By zapobiec takim zaburzeniom w odżywianiu i wzroście truskawek, warto wykonać dodatkowe zabiegi odżywiania pozakorzeniowego. By wzmocnić liście i poprawić ich wybarwienie można zastosować KristaLeaf FOTO. Z kolei w celu szybkiego uzupełnienia żelaza ( zwłaszcza gdy woda używana do nawadniania ma wysokie pH i wysoki poziom wodorowęglanów) warto sięgnąć po YaraTera Rexolin X60. Jest to chelat żelaza, który jest aktywny nawet przy pH wynoszącym 10. Niewielki dodatek do pożywki fertygacyjnej (np. na 1 kg Kristalonu pomarańczowego dodajemy 5-10 g YaraTera Rexolin) pozwala lepiej zaopatrzyć rośliny w żelazo a więc lepiej budować chlorofil w liściach – podkreśla ekspert z firmy Yara.  Warto pamiętać że dobrze odżywione i wyrośnięte liście są podstawa dobrego odżywienia owoców, które w tym momencie zaczynają dorastać i dojrzewać.

Przebarwienia na liściach truskawek. Skąd się biorą i jak im zapobiec?

Więcej o projekcie TRUSKAWKOWE INSPIRACJE
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here