Truskawkowe Inspiracje – 40 odmian truskawek do zobaczenia już 6 lipca  

Kwatera późnych odmian truskawekW Hornigach (koło Warki) a dokładnie w gospodarstwie Magdaleny i Matusza Włodarczyków powstała największa na świecie kolekcja odmian truskawki w warunkach produkcyjnych. To blisko 2 ha plantacja prowadzona n podwyższonych zagonach, gdzie wysadzone zostało 40 odmian truskawek. Większość z nich będzie już niebawem w trakcie owocowania. Można je obejrzeć, posmakować i ocenić już 6 lipca, podczas finałowego spotkania Truskawkowych Inspiracji.

2 kwatery – 40 odmian truskawek

Zależało nam na wybraniu odmian które będą najlepiej dostosowane do naszej technologii uprawy i klimatu. Projekt realizowany wspólnie z portalem i czasopismem Jagodnik stał się idealną do tego okazją. Ponadto dzięki ścisłej współpracy z partnerami tego przedsięwzięcia cały czas doskonalimy technologię produkcji truskawek – podkreśla Mateusz Włodarczyk, właściciele gospodarstwa w Hornigach. Wspólnie z rodzicami braćmi uprawia truskawki na powierzchni 8 ha. Partnerami projektu są firmy: UPL, Yara oraz Geo Polska, Agrimpex, Milex.

W ramach projektu prowadzone są obecnie dwie kwatery. Ta złożona z 10 późnych odmian powstała w sierpniu ubiegłego roku. Jest obecnie w pełni owocowania, z racji przyspieszenia wegetacji w tym sezonie.

Imponująco wygląda nowa kwatera założona na pojedynczych zagonach gdzie w drugiej połowie maja wysadzone 30 odmian truskawek. Były to sadzonki frigo A++, sadzonki weiting bads i typu tray. Sadzonki do projektu dostarczyły szkółki: Agronom Berries, Geoplant Vivai, Hortplant, Kaack, Niewczas, Poland Plants. Obecnie (12 czerwca) posadzone rośliny kwitną i podczas spotkania 6 lipca większość z nich będzie w trakcie owocowania. Technologia uprawy truskawek cały czas się zmienia i musi się zmieniać. Po to by plony były wyższe, uprawa łatwiejsza a jakość owoców jak najlepsza. Poprzez realizację tego projektu wskazujemy plantatorom jak mogą doskonalić swoją technologię produkcji we własnych gospodarstwach – dodaje Mariusz Podymniak z portalu jagodnik.pl.

Kwatera testowa 30 odmian truskawek sadzonych w maju tego roku

Trzeba to zobaczyć

Truskawkowe Inspiracje w Hornigach to unikatowy w Europie projekt, który obejmuje prezentacje, warsztaty i praktyczne demonstracje, związane z najlepszymi praktykami w uprawie truskawek, a dotyczące stosowanych nawozów, pielęgnacji roślin oraz innowacyjnych technik uprawowych. Główną wartością projektu jest test nowych odmian truskawki w warunkach typowo produkcyjnych. Stanowi on dla plantatorów świetną okazję zdobycia wiedzy i umiejętności potrzebnych do osiągnięcia sukcesu w uprawie truskawek.

Podczas spotkania odbędą się testy smakowe nowych odmian truskawek

Spotkanie już 6 lipca

Wszystkich zainteresowanych udziałem w spotkaniu 6 lipca w Hornigach, zapraszamy do wcześniejszej Rejestracji:

Wszystkich plantatorów truskawek zapraszamy na tegoroczne spotkanie 6 lipca 2024 r. Rejestracja uczestników w godzinach 10-11.00. Rozpoczęcie spotkania godzina 11.00. Wstęp na spotkanie będzie płatny w dniu wydarzenia i  wynosi 120 zł/osoby lub 80 zł/osoby dla tych, którzy posiadają aktualna prenumeratę Jagodnika. W dniu spotkania będzie można zakupić prenumeratę w specjalnej cenie.

Co będzie dostępne i do obejrzenia:

  • Uprawa na zagonach pojedynczych i podwójnych
  • Zagony ściółkowane czarną folią i włókniną
  • Pełna technologia nawożenia poprzez fertygację
  • Kolekcja 10 odmian późnych w trakcie owocowania (nasadzenie z 2023 r.)
  • Kolekcja 30 odmian (NOWOŚCI) w trakcie owocowania (nasadzenie z 2024 r.)
  • Praktyczna wiedza od ekspertów
  • Panel smakowy kilkunastu odmian truskawek
  • Wspólne grilowanie

Do zobaczenia w Hornigach 6 lipca!

Poprzedni artykułMaliny letnie i jesienne. Zalecenia od dr Pawła Krawca
Następny artykułBorówki po regeneracji. Calypso uratowane!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj