W tunelach rozpoczęło się już owocowanie malin letnich. Tymczasem te owocujące jesienią rozpoczynają kwitnienie. To czas ważnych zabiegów w uprawie malin. Zalecenia na najbliższy czas przedstawia najlepszy w kraju specjalista – dr Paweł Krawiec.

Plantacje malin na zbiór letni

W gospodarstwie dr Pawła Krawca na zbiór letni w tunelach uprawiane sa odmiany Glen Carron i Glen More. Zbiór owoców ropoczeto w ostatnich dniach maja. Teraz w dalszym ciągu należy monitorować plantacje i wykonywać niektóre zabiegi majace wpływa na jkosc owoców. Praktycznie codzienne opady deszczu od 1 czerwca powodują wzrost wilgotności, co może sprzyjać pleśnieniu owoców. Konieczne jest stosowanie produktów biologicznych, takich jak Serifel, Polyversum, Serenade czy Vaxiplant, aby zapobiegać infekcjom i wydłużać trwałość owoców – podkreśla dr Paweł Krawiec.

Zabiegi dolistne nawozami wapniowymi oraz dodatkowe cykle nawozami wapniowymi w fertygacji są wskazane, aby zapewnić odpowiednie zaopatrzenie owoców w wapń. To zaś będzie wpływać na ich twardość i trwałość po zbiorze .

Zarządzanie plantacją malin na zbiór jesienny

Rośliny odmian Enrosadira są w fazie pojawiania się kwiatostanów. Ważne jest w tym momencie monitorowanie zdrowotności pędów oraz kontynuowanie ochrony przeciwko chorobom pędów. Będzie to szczególnie ważne gdy pędy pozostaną na zimę na zbiór letni w kolejnym roku.

Ważne jest monitorowanie dolnych części roślin w poszukiwaniu przędziorków. Na roślinach mogą w tym momencie występować również mszyce. Konieczne jest też monitorowanie pryszczarka namalinka łodygowego. Do tego celu najlepiej wykorzystać pułapki feromonowe.

Archiwum Malinowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!Poprzedni artykułDlaczego warto już pomyśleć o kolejnym sezonie mailowym?
Następny artykułTruskawkowe Inspiracje – 40 odmian truskawek do zobaczenia już 6 lipca  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj