Uprawa truskawek w tunelach w rodzimej glebie, związana jest ze sporą inwestycją na zakup tuneli, przygotowanie systemu nawadniania i fertygacji, realizację nasadzeń. Szybko okazuje się, że na skutek zmęczenia gleby pojawiać się mogą problemy związane z chorobami odglebowymi i zamieraniem roślin. Czy da się tego uniknąć? Czy można uzdatnić gleby i zapewnić nadal bezpieczną produkcję prowadzoną w tradycyjny sposób? Prezentujemy ciekawe rozwiązanie tego problemu.

Gleba z dodatkiem węgla brunatnego

Założyliśmy kilka ciekawych doświadczeń, które maja pokazać jak reagują truskawki na dodanie do gleby węgla brunatnego w postaci podłoża CARBOMAT. Dodaliśmy je w różnych proporcjach by ocenić jaki to będzie miało wpływa na wzrost roślin – informuje Sylwia Gabrysz z CarboHort. Dodaje, że taka aplikacja jest bardzo prosta, wystarczy bowiem wysypać odpowiednia ilość podłoża w rzędy i wymieszać z glebą.

Carbohumic w truskawkach
Tunel testowy gdzie prowadzone są doświadczenia z podłożem Carbomat i próchnicą w płynie Carbohumic

Poprzez dodatek węgla brunatnego tworzy się nie tylko bardzo korzystne warunki do rozwoju systemu korzeniowego, ale również ogranicza presję szkodników. Kwasy humusowe zawarte w węglu są stopniowo wpłukiwane do gleby, a to sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego. Na efekty nie trzeba długo czekać. Ocena systemu korzeniowego truskawek w 3 tygodnie po posadzeniu sadzonek typu tray plant, jest dowodem na to, że takie działania mają sens i dają dobre efekty w produkcji. Widzimy ze rośliny rozwinęły już mocny system korzeniowy, z dużą liczbą białych mocnych korzeni. To też wpływa na rozrost liści i mocne kwiatostany jakie uzyskaliśmy. W konsekwencji przełoży się to na plonowanie roślin – podkreśla Sylwia Gabrysz. Dodatkowym sposobem poprawy żyzności gleby i jej właściwości jest zastosowanie próchnicy w płynie w postaci produktu CARBOHUMIC. Taki zabieg wpływa również na możliwość ograniczenia podlewania roślin, bowiem poprawiają się właściwości sorpcyjne gleby. Z tym związane jest też lepsze przyswajanie składników pokarmowych, a to oznacza mniejsze zużycie nawozów.

Efekty stosowania Carbohumic w 3 tygodnie po posadzeniu truskawek

Dodatkowo, w prezentowanym tunelu testowym wykonywane są testy z użyciem ziemi okrzemkowej zawartej w preparacie Perma-Guard AdeSil o wysokiej zawartości krzemionki (92% Si02, 43% Si). Chcemy w ten sposób sprawdzić jak połączenie węgla brunatnego z ziemią okrzemkową będzie wpływać na rośliny. Jakie będą tego efekty – przekonamy się pewnie wiosną kolejnego roku – mówi Sylwia Gabrysz.

Naturalny produkt

Firma CarboHort jest producentem CARBOMATu i CARBOHUMICu, innowacyjnych produktów organicznych zapewniających znakomite efekty produkcji roślinnej. Maty na bazie węgla brunatnego CARBOMAT idealnie nadają się do upraw glebowych i bezglebowych wszystkich gatunków roślin. Tworzą je odpowiednio rozdrobnione, dobrane i oczyszczone frakcje miękkiego węgla brunatnego – lignitu. W ten sposób uzyskane są optymalne warunki wodno-powietrzne dla poszczególnych gatunków roślin. Węgiel brunatny, jako bogate źródło leonardytów – substancji humusowych (kwasy humusowe, huminowe oraz ich sole), węgla organicznego, aktywnego, odgrywa istotną rolę w utrzymaniu żyzności gleb i zaopatrywaniu roślin w związki mineralne pochodzenia organicznego. Wpływa także korzystnie na poprawę właściwości fizycznych, fizyko-chemicznych i biologicznych gleb.

Więcej o proekologicznych rozwiązaniach oferowanych przez CarboHort na stronie: https://carbohort.com/

Wszystkich zainteresowanych rozpoczęciem uprawy w podłożu węglowym zapraszamy do kontaktu. Pomożemy dobrać optymalne podłoże do danego typu uprawy, jak również zapewnimy wsparcie doradcze przy prowadzeniu roślin.

Materiał promocyjnyZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here