Truskawki powtarzające owocowanie w trakcie zbiorów
Kolejna odsłona, naszej wizyty na plantacji truskawek odmiany ‘Portola’ w firmie Agronom Berries. Tym razem o sezonie, rozwiązaniach stosowanych przeciwko szkodnikom i chorobom oraz produktach stymulujących rozwój systemu korzeniowego z Pawłem Gierasimiukiem z Agronom Plants rozmawia Michał Malicki z firmy UPL Polska.

Jak wspomina P. Gierasimiuk, bardzo wysokie temperatury, sięgające 40oC panujące latem przez blisko trzy tygodnie wpływały negatywnie na kondycję roślin. Przyczyniła się ona również do zwiększonej presji ze strony wciornastków i przędziorków. Jak informuje Michał Malicki z UPL Polska podobna sytuacja, z silną presją roztoczy wystąpiła w innych regionach Polski również w drugiej połowie sezonu.

W poprzednich latach, kiedy presja tego szkodnika była mniejsza, bardzo dobrze w firmie Agronom Berries sprawdzało się zabezpieczenie tuneli poprzez zainstalowane na bramach tuneli siatki o małych oczkach, działania prewencyjne realizowane w sąsiedztwie tuneli oraz introdukowanie na plantacji naturalnych drapieżców. W tym jednak sezonie i bardzo dużej presji ze strony roztoczy działania te okazały się niewystarczające. Dlatego w celu ich zwalczenia w drugiej połowie lata konieczne było sięgnięcie po takie rozwiązania jak np. produkt Floromite 240 SC – informował P. Gierasimiuk. Produkt ten mógł być stosowany bez obawy o obecne na planacji dobroczyki, gdyż jest selektywny dla tych drapieżców ograniczających przez większą część sezonu pojawiające się na plantacji przędziorki lub wciornastki.

W uprawie truskawek odmian powtarzających dobrze sprawdza się również taki produkt jak np. Calibra. Jego aplikacja poprzez system fertygacyjny pozytywnie wpływają na wielkość i trwałość truskawek. Rozwiązanie to potwierdziło swoją skuteczność w tunelach, gdzie był stosowany nawóz Calibra, w porównaniu do tuneli kontrolnych bez stosowania tego stymulatora wzrostu owoców.

Tam, gdzie prowadzona jest ochrona biologiczna przeciwko chorobom M. Malicki z firmy UPL, rekomendował również stosowanie produktu Vaxiplant SL opartego na laminarynie.

Wartym uwagi produktem, rekomendowanym do zastosowania poprzez fertygację w celu dobrego rozwoju systemu korzeniowego jest Goteo.

Z treścią rozmowy P. Gierasimiuka oraz M. Malickiego zapoznacie się w materiale filmowym:Poprzedni artykułW dyskontach zakupy spożywcze robi 70% Polaków. Małe sklepy wybiera tylko 1 na 10 osób
Następny artykułGlobal Berry Congress 2021 – rusza rejestracja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj