Dojrzałe owoce świdośliwy do zbioru



W poniedziałek (4. 07. 2016.) odbył się zbiór owoców świdośliwy olcholistnej  przy wykorzystaniu prototypu nowego, samobieżnego kombajnu „OSKAR”, wyprodukowanego przez firmę JAGODA JPS. Zespół otrząsający maszyny składa się z dwóch bezwładnościowych otrząsaczy palcowych przesuniętych względem siebie wzdłuż osi kombajnu. Takie rozwiązanie zwiększa efektywność zbioru owoców z dolnych partii młodych roślin krzewów owocowych, w tym świdośliwy.

Fot. 2. Zbiór owoców świdośliwy kombajnem „OSKAR”
Fot. 2. Zbiór owoców świdośliwy kombajnem „OSKAR”

Kombajnowy zbiór owoców w 2016 roku przeprowadzono z 3-6 letnich krzewów (fot. 3), rosnących w Sadzie Doświadczalnym IO w Dąbrowicach (k. Skierniewic). Krzewy wysadzone były w rozstawie 3,0-4,5 m x 0,50-0,75 m, co w przeliczeniu wynosi od 3,0 do 6,6 tys. krzewów na 1 ha. Owoce zbierane były z krzewów siewek (roślin wyprodukowanych z nasion), kanadyjskich odmian: ‘Honeywood’, ‘Martin’, ‘Northline’, ‘Smoky’ i ‘Thiessen’ (sprowadzonych z Kanady w 2007 r) oraz kilku nowych polskich klonów selekcyjnych (5/6, 4/3, typ N i typ S). Owoce zbierano do dwóch rodzajów opakowań: skrzynek plastikowych o pojemności ok. 10 kg oraz szczelnej skrzyniopalety wykonanej z tworzywa.

Fot. 3. 3-letnie krzewy świdośliwy odmiany ‘Smoky’
Fot. 3. 3-letnie krzewy świdośliwy odmiany ‘Smoky’

Przeprowadzone obserwacje potwierdziły wysoką efektywność zbioru owoców świdośliwy kombajnem „OSKAR”. Nawet ze starszych, 5-6 letnich krzewów zbierano 93-96 % owoców, co jest tym bardziej optymistyczne, że krzewy niektórych odmian, klonów i siewek były zagęszczone, ponieważ na przedwiośniu nie wykonano cięcia prześwietlającego. Dla zastosowanych częstotliwości drgań otrząsaczy 7-8 Hz nie obserwowano istotnych różnic w jakości zbioru tych owoców z młodszych i starszych krzewów. Na starszych krzewach rosły jednak straty spowodowane opadaniem owoców na glebę. Zbyt wysokie pędy nie mieściły się w całości w przestrzeni roboczej maszyny i poddane drganiom otrząsaczy „gubiły” owoce zanim ich górne partie znalazły się nad ukośnymi przenośnikami odbierającymi. Uszkodzenia pędów i krzewów powodowane przez kombajn podczas zbioru owoców były nieznaczne i wydają się mniejsze, niż obserwowane podczas zbioru porzeczek. Pędy świdośliwy są bardziej elastyczne i giętkie, dlatego mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

weremczuk_ kombajny do owoców MAJ

Prędkość jazdy kombajnu zależała od zagęszczenia krzewów i wynosiła od 0,6 do 0,8 km/h. Oznacza to, że przy rozstawie rzędów 4,5 m wydajność kombajnu zbierającego z całego rzędu będzie wynosiła 0,25-0,34 ha/godz. Zakładając, że okres zbioru świdośliwy wynosi 7 dni, można przyjąć, że jeden kombajn jest w stanie zebrać owoce z plantacji o powierzchni ok. 14-20 ha.

dr hab. Stanisław Pluta, dr Jacek Rabcewicz, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach

Więcej informacji i szczegółów z tego pokazu będzie podane w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Jagodnik”

swidosliwa_jagodnikZainteresowanych uprawą świdośliwy zachęcamy do zakupienia książki o uprawie tego gatunku – wejdź do naszego e-sklepu i dokonaj zakupu.









Poprzedni artykułSkrócony sezon na borówki
Następny artykułProdukt polski – od stycznia dla artykułów rolno-spożywczych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj