Truskawki na zagonach – stan na 3 kwietnia
Zaledwie kilka tygodni minęło od posadzenia sadzonek typy tray plants w substracie na wysokich zagonach w substracie kokosowym, a już pierwsze rośliny chcą kwitnąć. Możliwość utrzymania w miarę stabilnych warunków w solowych tunelach firmy Haygrove sprzyja tej szybkiej wegetacji.

W czasie wysokich temperatur panujących w ciągu dnia konieczne jest jednak już intensywne wietrzenie tunelu poprzez otwieranie zarówno bram, jak też lekkie wietrzenie bocznego poprzez podnoszenie folii na bocznych wręgach. Trzeba unikać na tym etapie wzrostu temperatur powyżej 26oC. Koniczne jest również utrzymywanie optymalnego poziomu wilgotności substratu oraz EC pożywki, które to parametry w tunelu, gdzie rosną truskawki w substracie kontrolują doradcy z firmy Delphy. Ważne jest również kontrolowanie EC i pH pożywki z przelewu. Ważne jest zamykanie tunelu na noc, a jeśli prognozowane są spadki temperatur poniżej OoC rośliny dodatkowo okrywane są grubą agrowłókniną dostarczoną do projektu przez firmę Agrimpex.

Tam gdzie pojawiają się zbyt wcześnie kwiaty, a nie zanotowano odpowiedniej liczby godzin wzrostu konieczne jest ich delikatne usunięcie.

Na roślinach są już pierwsze liście. Zatem konieczne jest może być wykonanie pierwszych zabiegów fungicydowych. Należy również prowadzić regulację obserwacji na możliwość pojawienia się przędziorków i w razie ich stwierdzenia przeprowadzić niezbędne zabiegi akarycydowe.

Jak wyglądały sadzonki kilku z odmian ocenianych w tunelu z uprawą w substracie na dzień 2 kwietnia 2019 roku można zobaczyć na poniższych zdjęciach:

fot. K. Kozakiewicz

Poprzedni artykułSkoki temperatur szkodzą włoskim plantacjom truskawek
Następny artykułTruskawki z Flevoplant w projekcie „Truskawki w tunelach”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj