Trendy w polowej i tunelowej uprawie truskawek na TSW

TSW, trendy w polowej uprawie truskawek, konferenecja truskawkowa, uprawa truskawek

Trendy w polowej i tunelowej uprawie truskawek to tytuł konferencji, która obędzie się w Warszawie 20 lutego w ramach Targów Sadownictwa i Warzywnictwa. Do udziału w tym wydarzeniu zaprosiliśmy wybitnych specjalistów z zakresu uprawy truskawek z kraju i zagranicy.

Uprawy polowe

Ta część konferencji skierowana do osób zajmujących się polową uprawą truskawek. Jako pierwszy wystąpi Bert Meulenbroek z holenderskiej firmy hodowlanej Fresh Forward. Omówi on nowe odmiany truskawek tradycyjnie owocujących, łącznie z zaleceniami agrotechnicznymi związanymi z ich uprawą. Warto wiedzieć, że to z tej holenderskiej firmy wywodzą się tak znane obecnie w Europie kreacje jak 'Elsanta’, 'Sonata’, 'Rumba’ czy najnowsze wprowadzane do uprawy 'Figaro’, 'Jive’ czy 'Vivaldi’.

Miniony sezon dla wielu producentów truskawek kolejny raz okazał się trudny jeśli chodzi o zwalczanie groźnych chorób truskawki. W wielu regionach Polski duże szkody w uprawie truskawek spowodowała nie tylko szara pleśń, ale również skórzasta zgnilizna owoców. O tym jak uniknąć tych błędów w nadchodzącym sezonie oraz z jakich nowych produktów w ochronie truskawek będzie można korzystać w nadchodzących miesiącach będzie mówić dr hab. Beata Meszka z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Jednym z podstawowych czynników decydujących o optymalnym plonowaniu truskawek oprócz zdrowego, dobrej jakości materiału szkółkarskiego i prawidłowej ochrony jest również właściwe przygotowanie stanowiska pod uprawę. Okazuje się, że i w tym temacie na rynku pojawia się coraz więcej wartych uwagi rozwiązań oraz produktów o czym będzie mówił dr Paweł Michalski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Wreszcie o tym jak prawidłowo i kiedy stosować biostymulatory w uprawie truskawek będzie informował dr Zbigniew Marek z firmy Timac AgroPolska. Okazuje się, że zastosowanie tych produktów w optymalnym czasie przynosi wymierne korzyści nie tylko z perspektywy uzyskanego plonu, ale również jakości zbieranych owoców.

Pod osłonami

Uprawy truskawek pod osłonami, to trend dynamicznie się rozwijający w kilku ostatnich latach nie tylko w Polsce, ale również w wielu krajach w Europie. O tym jak uprawia się w ten sposób truskawki w Niemczech, jakie sadzi odmiany – z grupy tradycyjnie owocujących i powtarzających owocowanie będzie mówił Ludger Linnemannstöns z Sadowniczej Stacji Doświadczalnej dla Północnej Nadrenii z Auweiler. Ten wybitnej klasy niemiecki doradca, jest obecnie jednym z lepiej znanych w Niemczech specjalistów z zakresu nowoczesnych technik i wdrażania ich do praktyki.

Do udziału zaprosiliśmy również Marię Mauel, z której gospodarstwem czytelnicy czasopisma „Jagodnik” mogli się zapoznać w numerze 1/2014. W tym gospodarstwie od kilkunastu już lat truskawki uprawia się w tunelach (obecnie na powierzchni ponad 10 ha) w glebie oraz na rusztowaniach. Uprawa truskawek pod osłonami, jak wiadomo może przynieść wiele korzyści, ale konieczne jest właściwe zarządzanie klimatem w tej uprawie o czym będzie właśnie informowała M. Mauel. Przedstawi ona również sprawdzone w tym gospodarstwie rozwiązania pozwalające zoptymalizować uprawę.

Od kilku lat w jednych z najlepszych polskich gospodarstw truskawkowych w ustalaniu zasad fertygacji pomagają doradcy z firmy Yara Poland. O tym jak właściwe nawozić truskawki w uprawach pod osłonami zarówno przy uprawie w glebie jak i w systemach bezglebowych będzie informował Henryk Wilczyński z firmy Yara Poland.

W Wielkiej Brytanii cały czas rośnie spożycie praktycznie wszystkich owoców jagodowych. Krajem wyspecjalizowanym w ich produkcji jest tam m.in. Szkocja, gdzie większość upraw truskawek i malin realizowana jest pod osłonami. Wymagania tamtejszego rynku są bardzo wygórowane – zbierane i dostarczane do sieci handlowych owoce muszą nie tylko atrakcyjnie wyglądać, ale również być odpowiednio zapakowane i spełniać wygórowane normy jakościowe i smakowe. Jak udaje się sprostać tym wyzwaniom szkockim farmerom opowie Mariusz Podymniak z portalu jagodnik.pl.

 

Zapraszamy 20 lutego do Warszawy.

Więcej szczegółów na http://tsw.targi.pl/blog/2013/12/20/konferencja-truskawkowa/





Poprzedni artykułWapń, ważny nie tylko dla gleby, ale przede wszystkim dla roślin
Następny artykułW dążeniu do wiedzy …

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj