Nowy sezon, nowe wyzwania, cz. I


22 lutego 2015 roku w Skierniewicach odbyło się kolejne, drugie w tym roku spotkanie Zarządu i członków Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek – KSPCP (www.kspcp.pl) W spotkaniu wzięło udział około 40 osób, plantatorów, przedstawicieli grup i Stowarzyszeń z różnych regionów kraju.

W programie spotkania były 3 wystąpienia zaproszonych gości z różnych firm. Omawiano także bieżące sprawy Stowarzyszenia, a głównie dotyczące Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej IBA, która w tym roku ma się odbywać na Litwie.

alt
Mirosław Korzeniowski mówił na czym polega projekt Vademecum skierowany do producentów porzeczek (fot. S. Pluta)

Mirosław Korzeniowski z Bayer CropScience (BCS) przedstawił plan i ramy współpracy tej firmy na poziomie krajowym i międzynarodowym z KSPCP. Pokreślił, że budżet na obie formy współpracy został zatwierdzony na kilka następnych lat. W ujęciu zagranicznym dotyczy to Międzynarodowego Stowarzyszenia Porzeczki czarnej (ang. „Internatinal Blackcurrant Association – IBA[1]”). Została podpisana umowa w zakresie współpracy i sponsorowania tego Stowarzyszenia. Na poziomie krajowym prelegent zaprezentował projekt „Vademecum w porzeczkach” – zrodzone z natury wsparte technologią. Jest to plan współpracy firmy BCS z KSPCP w 2015 roku na poziomie krajowym, który obejmuje doradztwo w zakresie polecanych środków ochrony roślin (ś.o.r) tej firmy do stosowania w uprawie porzeczki czarnej. Zawiera on wykaz preparatów, terminy i dawki ich stosowania oraz uwagi i szczegóły zgodne z etykietami poszczególnych ś.o.r. Obecnie w aktualnym Programie Ochrony Roślin Sadowniczych znajdują się dwa, znane preparaty na szkodniki: Calypso 480 SC i Decis Mega 50 EW oraz fungicyd Zato 50 WG, a od 04.02.2015 roku akarycydy Envidor 240 SC uzyskał rozszerzenie rejestracji do stosowania w ochronie upraw porzeczki czarnej. Uwaga: Preparat ten nie znajduje się w aktualnym Programie Ochrony Roślin Sadowniczych, gdyż przygotowanie i druk tego opracowania był dużo wcześniej od daty uzyskania rejestracji środka Envidor 240 SC. Jest to preparat roztoczobójczy, polecany do zwalczania przędziorków oraz ogranicza wielkopakowca porzeczkowego. Zalecana dawka to 0,4 l/ha, 500-750 l/ cieczy roboczej na 1ha, stosowany 1 raz w sezonie, po kwitnieniu, karencja 14 dni i poziom pozostałości – EU MRL 0,2 mg/kg. Jest selektywny w stosunku do pożytecznych owadów i drapieżców. W ofercie firmy, w najbliższych 1-3 latach będę nowe preparaty, o których będzie można dowiedzieć się od przedstawicieli firmy BCS, z pracy fachowej i z konferencji.

Celem w/w projektu „Vademecum” jest dostarczenie przez firmę BCS rozwiązań w uprawie porzeczki czarnej i aktywne wspieranie bezpiecznej produkcji żywności i wysokiej jakości. Partnerami do współpracy (poza KSPCP) będą firmy przetwórcze, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, dystrybutorzy ś.o.r. oraz medialnie portal jagodnik.pl. Należy też wspomnieć, że oprócz porzeczki czarnej program „Vademecum” obejmował będzie jabłonie, truskawkę i marchew. System wspomagania decyzji „Vademecum” obejmuje:

  • Prognozę pogody „Bayer Inova Meteo” lub „Bayer Inova Smart”

  • Komunikaty o stanie zagrożenia w uprawach

  • Ogrodniczy Biuletyn Informacyjny

Ponadto firma Bayer CropScience proponuje producentom porzeczki czarnej (także innych gatunków) wspólną promocję w środkach masowego przekazu, na pokazach, wystawach i na stronie internetowej tej firmy.

Marek Mazur omówił korzyści stosowania produktów Timac Agro w uprawie porzeczek

Marek Mazur z firmy Timac Agro przedstawił drugi wykład zatytułowany: „Program kompleksowego nawożenia i dokarmiania krzewów porzeczki czarnej”. Na początku prelegent podał podstawowe informacje o firmie oraz ofertę preparatów, nawozów doglebowych i dolistnych polecanych do stosowania w różnych uprawach, w tym krzewów owocowych, jak porzeczka czarna. W tym celu firma Timac Agro wydała specjalne opracowanie pt. „Formuła Ekstra Jakości” – kompleksowy program odżywiania roślin jagodowych. Następnie omówił wpływ preparatów tej firmy na wzrost, plonowanie, jakość owoców i zdrowotność roślin dwóch odmian porzeczki czarnej posadzonych jesienią 2011 roku na prywatnej plantacji towarowej w okolicach Lublina. Kombinacje doświadczalne stanowiły różne programy nawozowe zastosowane na dwóch sąsiednich kwaterach, o całkowitej powierzchni 2 ha (1ha – kontrola, 1ha – nawożenie preparatami Timac Agro). Zastosowany kompleksowy program nawożenia i dokarmiania krzewów porzeczki czarnej preparatami tej firmy na w/w plantacji miał korzystny wpływ na ograniczenie uszkodzeń przymrozkowych wiosną 2014 roku. Ponadto plon owoców (t/ha) oraz wielkość (masa 100 owoców w g) były wyższe, jak również zdrowotność roślin w porównaniu do kontroli. Wkombinacji z nawożeniem roślin porzeczki czarnej polecanej przez Timac Agro wzrost krzewów, wyrastanie silnych pędów 1-rocznych oraz poprawa zdrowotności liści testowanych odmian była znacznie lepsza i widoczna. Dodatkowo przez cały sezon wegetacyjny pąki były dobrze odżywione, liście długo utrzymywały się na krzewach, które były dobrze przygotowane do zimy (poprawa ich mrozoodporności). W rezultacie miało to pozytywny efekt następczy dla krzewów porzeczki czarnej w tym 2015 roku, w którym badania te będą kontynuowane. Na zakończenie przedstawiciel tej firmy zaprosił do współpracy plantatorów porzeczki czarnej (też innych gatunków uprawnych). Polegać to będzie na tym, że doradcy w różnych regionach kraju przyjadą i ocenią stan roślin (krzewów) na plantacji. Następnie dobiorą odpowiedni zestaw preparatów i nawozów Timac Agro oraz przygotują program (oszczędnościowy lub kompleksowy) nawożenia danej uprawy plantatora.





Poprzedni artykułProducenci borówki w obliczu nowych wyzwań
Następny artykułSterowanie wzrostem i rozwojem roślin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj