Traw sezon na egipskie truskawki
Od połowy listopada oficjalnie rozpoczął się eksport egipskich świeżych truskawek. Szacuje się, że tegoroczna produkcja truskawek może być w tym kraju o około 20% większa w porównaniu do minionego sezonu. Ceny truskawek z tej destynacji będą trochę wyższe, z uwagi na wzrost kosztów transportu, zwłaszcza frachtu lotniczego.

Jak informuje Amr Kadah z egipskiej firmy Fruit Kingdom (https://www.facebook.com/Egyptian.Fruit), sezon na egipskie truskawki jest już w pełni. Zbiory tych owoców rozpoczęły się na początku listopada, jednak eksport wystartował dwa tygodnie później z uwagi na wymaganą jakość i wolumeny handlowe. Uprawa truskawek rozpoczyna się tutaj w sierpniu, a zbiór truskawek dwa miesiące później. Sezon zbiorów trwa tutaj ponad siedem miesięcy”.

Tegoroczna pogoda jest bardzo odpowiednia do uprawy truskawek. Niezbyt wysokie temperatury powodują, że jakość a także smak truskawek w tym sezonie są bardzo dobre. Oczywiście niepokoi nas wzrost cen frachtu lotniczego, ale na to już nie mamy wpływu – informuje Amr Kadah z Fruit Kingdom.

Specjaliści od egipskiego rynku truskawek szacują, że tegoroczne zbiory mogą być nawet o 20% wyższe od tych w minionym sezonie. Spowodowane jest to większymi nasadzeniami w obrębie dużych, specjalistycznych gospodarstw. Cały czas realizowane są inwestycje w nowe technologie, które dają coraz lepsze efekty jeśli chodzi o wydajność oraz jakość owoców. Tegorocznej uprawie sprzyja również stosunkowo chłodna pogoda w Egipcie. Mówi się również o dużych różnicach jeśli chodzi o jakość owoców z różnych plantacji.

Jak informuje Amr Kadah, ceny truskawek cały czas ulegają zmianą, oczywiście wpływają na to koszty transportu oraz kurs egipskiej waluty do dolara amerykańskiego. W drugiej połowie grudnia cena za deserowe truskawki z Egiptu wynosi za owoce zapakowane w 2,5 kg opakowaniu z dostawą do Europy wynoszą około 10–12 USD. Cen mrożonych truskawek w jakości IQF to około 900 USD/tonę. Wiele osób uważa, że cena truskawek w kolejnych tygodniach może byś trochę niższa, ale wszystko uzależnione jest od kosztów transportu.

Warto zaznaczyć, że w ostatnich sezonach to właśnie z Egiptu do Polski sprowadzane są największe ilości mrożonych truskawek. Według GUS w pierwszych trzech kwartałach tego roku z tego kraju zaimportowano do Polski 29 158 865 kg mrożonych truskawek. Średnia wartość kilograma mrożonych truskawek z tego rynku wynosiła około 5,14 zł/kg. Zgodnie z tymi danymi Egipt jest największym dostawcą mrożonych truskawek na rynek polski.

W 2021 roku z Egiptu zaimportowano do naszego kraju około 30 tysięcy ton mrożonych truskawek, a w 2020 około 26,6 tysięcy ton. Wartości te pokazują, że egipskie truskawki cały czas umacniają swoją pozycję na polskim rynku, stanowiąc coraz ważniejszy surowiec do polskich zakładów przetwórczych. Coraz więcej tych truskawek sprzedawane jest też w postaci świeżej.

Poprzedni artykułJagodowy Core Team z wizją rozwoju branży
Następny artykułW jakim kierunku zmierzają prace hodowlane nad nowymi odmianami borówek w USA?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj