Tego nikt nie przewidział. Rekordowe ceny borówek





Obecny sezon może być pierwszym w historii, w którym wolumen światowego handlu świeżymi może ulec obniżeniu. Jeszcze kilka lat temu trudno sobie było wyobrazić taki scenariusz, zwłaszcza gdy w wielu regionach świata powstawały (i powstają nadal) nowe plantacje borówek. Przyczyną obecnej sytuacji są zaburzenia pogodowe i efekt spowodowany przez El Niño.

Popyt na owoce borówki pozostaje wysoki a apetyty konsumentów nienasycone. Główną przyczyną potencjalnego spadku światowego handlu borówką jest obniżenie produkcji borówki w Peru, który to kraj na przestrzeni ostatnich kilku lat stał się światowym liderem eksportu tych owoców.

Peru stanowi około 30% całego światowego eksportu borówek. Spadek produkcji w tym kraju jest mocno odczuwalny na światowych rynkach.

Główną przyczyną spadku eksportu borówki z Peru jest obniżenie wolumenu produkcji. Jest to następstwem wyjątkowo wysokich temperatur powietrza na obszarach produkcyjnych w 2023 roku, zwłaszcza w okresie kwitnienia borówki. Zmiany klimatyczne i zjawisko naturalne El Niño doprowadziły do nadmiernego stresu na plantacjach borówki, co przekłada się na niższe plony borówek. Obecne warunki pogodowe nadal są niestabilne i powodują znaczny stres dla roślin. To powoduje przedwczesne opadanie liści i zasychanie owoców.

Zgodnie z oczekiwaniami ceny borówek na rynku światowym zaczęły rosnąć i obecnie są znacznie wyższe niż w tym analogicznym okresie 2022 roku.







Poprzedni artykułZgoda KE na pomoc dla producentów malin
Następny artykułJagodowy biznes w Maroko. Wcale nie jest kolorowo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj