Czy da się dostarczyć roślinom składniki pokarmowe nie stosując nawozów? Otóż tak. Taką rolę pełnią produkty jakie oferuje firma Gaiago Polska. Ich działanie oparte jest na mikroorganizmach glebowych, dzięki którym uwalniane są zasoby składników pokarmowych, które do tej pory nie były dostępne dla roślin. Zapytacie – czy to działa? Przekonamy się w tym roku dzięki doświadczeniom jakie są prowadzone w ramach projektu Malinowe Factory.

Doświadczenia zostały w systemie blokowym, a ich celem jest sprawdzenie jak produkty nawozowe od firmy Gaiago będą wpływały na maliny. Ciekawa jest tez sama kwatera bowiem jest to odmiana Polana, które ma już 8 lat. Ta konkretna kwatera miała być już kilkukrotnie zlikwidowana, ale cały czas rośnie. Wydaje mi się, że w obecnych czasach i przy kosztach produkcji jakie trzeba ponieść na założenie nowej plantacji malin, każda nawet kilkuletnia plantacja malin może pokazać swój potencjał jeśli tylko jest właściwie prowadzona. Być może produkty firmy Gaiago okażą się dobrym sposobem na odmłodzenie takich już wiekowych plantacji – uważa dr Paweł Krawiec.

Pierwszy z poddanych badaniom produktem jest Nutrigeo. Stymuluje on rozwój grzybów mikroyzowych i humifikacyjnych. Poprawia właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleby. Przyspiesza rozkład resztek pożniwnych w glebie i ich przemianę w próchnicę, o czym świadczy zwiększenie zawartości dwutlenku węgla zatrzymywanego w glebie.

Bardzo obiecująco zapowiadają się efekty stosowanie Free N100. Zawiera on bakterie Azotobacter chroocoocum, które udostępniają azot z powietrza roślinom. Dawka produktu wynosząca zaledwie 0,5l/ha zapewnia minimum 30 kg azotu pozyskanego z powietrza we wszystkich uprawach, również ekologicznych (potwierdzone certyfikatem IUNG). Widzimy już, że na kwaterach gdzie stosowany był Free N100  rośliny malin są wyraźnie wyższe, rosną intensywniej. To co istotne bakterie Azotobacter chroocoocum zapewniają roślinom tyle azotu ile one potrzebują – informuje Kamila Załęcka-Dusza, z firmy Gaiago Polska. Do uzyskania dobrego plonu malin należy zastosować około 100 kg N/ha. Tu zastosowaliśmy dawkę 60 kg N/ha w nawożeniu doglebowym, pozostałą zaś ilość potrzebnego azotu mają dostarczyć bakterie zawarte w produkcie Free N100 – dodaje dr Paweł Krawiec

Trzecim produktem który bierze udział w doświadczeniu jest FREE PK Jest to doglebowy preparat zawierający mikrokultury wybranych szczepów Bacillus mucilaginosus naturalnie występujących w glebie oraz w obszarze systemów korzeniowych roślin. Mikroorganizmy te pomagają rozpuszczać słabo rozpuszczalne składniki mineralne w glebie, szczególnie krzemiany i fosforany oraz grupy apatytu. Z naszych obserwacji wynika, iż stosowanie FREE PK wpływa na pozytywnie na jakość owoców i lepsza jakość pozbiorczą – informuje Kamila Załęcka-Dusza.

Mikroorganizmy w nawożeniu roślin







Poprzedni artykułAktualne ceny truskawek i malin na rynkach hurtowych (20.06.2023)
Następny artykułMaliny z sadzonek long cane. Zaczyna się kwitnienie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj