Na kwaterze malin w Karczmiskach gdzie rośliny były sadzone w ostatnich dnach kwietnia zaczyna się kwitnienie. Sadzone były rośliny long-cane odmian Glen Caron i Glen More. Nawożenie tej kwatery wspiera Timac Agro Polska. Jakie nawozy będą stosowane w zbliżającym się okresie kwitnienia? Podpowiadają dr Paweł Krawiec i Bartłomiej Drzazga z Timac Agro Polska.   

Po posadzeniu roślin w celu pobudzenia systemu korzeniowego dwukrotnie zastosowany był Fertileader Stater. Został on zaaplikowany przez system nawadniania. Fertygację rozpoczęto od pożywki zrównoważonej, natomiast po rozpoczęciu kwitnienia będzie ona zmieniona na pożywkę z przewagą potasu. W tym celu podawany będzie wieloskałdnikowy nawóz z biostymulacją KSC 3 (czerwony). Istotne jest też wprowadzenie do pożywki wapnia, co można uzyskać poprzez zastosowanie nawozu KSC ADUR.

W nawożeniu dolistnym malin nadszedł natomiast czas na zastosowanie nawozu Maxifruit. Jest to wskazane zwłaszcza w sytuacji gdy tak jak obecnie panują wysokie temperatury. To stwarza sytuacje stresowe dla roślin. Maxifruit jest zresztą regularnie stosowany w tym gospodarstwie, a tym roku efekty jego działania będą sprawdzane doświadczalnie. W celu zniwelowania skutków stresu Bartłomiej Drzazga zaleca zastosowanie nawozu Seactiv VITAL.  Taki zabieg warto będzie wykonać zarówno na plantacjach tunelowych jak też w otwartym gruncie. Jest to bardzo uniwersalny, działający silnie antystresowo i pobudzający rośliny nawóz dolistny – przypomina Bartłomiej Drzazga. Zarówno Maxifruit  jak Seactiv VITAL można łączyć z innymi zabiegami ochrony roślin.

Maliny z sadzonek long canePoprzedni artykułTe produkty warto wykorzystać w nawożeniu malin
Następny artykułDuże truskawki do końca zbiorów. Jak to zrobić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj