Do projektu Borówkowe Factory trafiły 4 nowe odmiany. Są to kreacje zawarte w Fall Creek Colection, odmian typu północnego (high chill): ArabellaBlue® 'FC14-062′, LunaBlue® 'FC12-205′, LoretoBlue™ ‘FC11-118’ i PeachyBlue 'ZF08-029′. 6 tygodni po posadzeniu roślin sprawdzamy jak wyglądają rośliny. W przygotowanym materiale filmowym pokażemy również która z 4 odmian ma najlepsze rokowania jeśli chodzi o uprawę w naszym klimacie.

Posadzone w połowie maja rośliny bardzo szybko wznowiły wzrost i wiodąc już że wypuszczają nowe z podstawy krzewu. Jak informuje Marcin Werszczuk z Fall Creek wszystkie odmiany zawarte Fall Creek Colection cechuje bardzo dynamiczny wzrost po posadzeniu. To sprawia że w drugim roku można będzie zbierać pierwsze plony owoców. W pierwszym roku wzrostu roślin na plantacji warto usunąć kwiaty/zawiązki by rozbudować rośliny. Zrekompensuje to drugi rok uprawy, gdy można będzie uzyskać już pierwszy, konkretny plon owoców.

Zaglądamy też na inna plantację gdzie jedna z odmian ArabellaBlue® rośnie już 4 sezon. W tym roku zapowiada naprawdę obfite plonowanie mimo zawirować pogodowych jakie miały miejsce wiosną tego roku. Tu widać naprawdę imponujący potencjał tej odmiany i rokowania co do plonu są bardzo pozytywne – komentuje Marcin Wereszczuk dodając – Jest to odmiana o bardzo intensywnym wzroście, szybko wchodzi w owocowanie i jak widzimy w 3 roku można zebrać już naprawdę przyzwoity plon owoców.

Marcin Wereszczuk przy odmianie Arabella Blue

Będziemy się przyglądać wszystkim tym nowym odmianom rosnącym w Karczmiskach. Zapraszamy tez do bezpośredniego udziału w finałowym spotkaniu, które zaplanowane zostało na 8 września 2023 roku.Poprzedni artykułIle powinny kosztować maliny do przetwórstwa?
Następny artykułRozwiązania sprzyjające biologicznej ochronie malin w tunelach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj