Szybsze i lepsze plony

technologia uprawy, borówka wysoka, Koppert, Trianum, NatuGro, ProParva,

Podczas spotkania, które 26 lutego w Chynowie zorganizowała firma Koppert, jej przedstawiciel z Holandii Nico Harteveld informował o systemie wspomagania roślin borówki NatuGro. Ma on zapewnić szybszy wzrost i lepsze plonowanie tych roślin.

Nico Harteveld menadżer od upraw polowych z Holandii,

technologia uprawy, borówka wysoka, Koppert, Trianum, NatuGro, ProParva, Nico Harteveld
Nico Harteveld menadżer od upraw polowych

informowała o nowym systemie wspomagania wzrostu roślin borówki i innych gatunków, testowanym od 3 lat w Holandii. NatuGro to wyciągi z traw morskich (hormony roślinne), kwasy huminowe i fulwowe (naturalne przyrost mikroorganizmów glebowych i aktywacja rizosfery co powoduje lepsze pobieranie składników pokarmowych z gleby), aminokwasy i peptydy (gotowy budulec do syntezy białek). NatuGrow to schemat stosowania kilku produktów:

  • ProParva – stosowane na początku okresu uprawy, stymuluje aktywność korzeni i pobudza rośliny do lepszego wzrostu.
  • Trianum-P – zawiera grzyba Trichoderma harzianum szczep T-2, który zasiedlając środowisko w którym rozwijają się korzenie roślin, chroni je przed innymi patogenami. Jednocześnie zwiększa się powierzchni chłonna korzeni, przez lepiej i szybciej pobierają one składniki pokarmowe z roztworu glebowego.
  • ProTerrum – jest ekstraktem roślinnym zawierającym aminokwasy i peptydy. Niweluje skutki stresu oraz zwiększa odporność roślin na atak patogenów.
  • ProFunda to z kolei preparat doglebowy, pełniący funkcję nawozu (ma postać drobnego pelletu), zawiera również naturalnie występujące mikroorganizmy, które wspomagają życie glebowe i sprzyjają lepszej zdrowotności roślin.

W Holandii doświadczenia z systemem NatuGro prowadzone są od 2011 r. w 3 gospodarstwach, na nowo założonych plantacjach. W momencie nabrzmiewania paków można już rozpocząć strategię NatuGrow. W 1 roku na 3 polach i 3 odmianach, kolejne aplikacje wykonywano co około 3 tygodnie, począwszy od Trianum-P, ProParva, ProFortum i Protterum (w sumie wykonano 10 zabiegów). Różnice były zauważalne już jesienią – tam gdzie stosowano program nawożenia rośliny były wyraźnie mocniejsze, miały więcej i mocniejszych pędów, dłużej również utrzymywały zielone liście. W kolejnym roku obserwowano również lepszą kondycję roślin, więcej mocnych pędów, więcej pąków kwiatowych i kwiatów w porównaniu do kwatery kontrolnej, gdzie stosowano jedynie fertygację. Po tych 3 latach doświadczeń, stwierdziliśmy wyraźnie mocniejszy wigor roślin z kwater prowadzonych w systemie NatuGro, lepsze odżywienie i większą ilość młodych pędów, bardziej intensywne kwitnienie, wyższy plon, większą masę owoców i ich lepszą jakość (zawartość cukrów, lepszy shelf life) – powiedział Nico Harteveld . Krzewy rosnące na kwaterach z NatuGro wyglądały tak jakby miały już 6 lat a nie 4, były wyraźnie mocniejsze niż te na kwaterach kontrolnych. Pozytywne wyniki doświadczeń prowadzonych w Holandii wskazują na potrzebę kolejnych badań – od 2012 roku są prowadzone w Chile, a od tego roku w Polsce, Niemczech, Hiszpanii Włoszech, a także w Maroko i Południowej Afryce. Zastosowanie pełnego programu w systemie NatuGrow – to koszt około 1000 euro/ha, ale to przekłada się na zysk dla producenta, nie tylko w tym jednym sezonie w postaci wyższego plonu i lepszej jakości owoców, ale również poprzez poprawę kondycji roślin na kolejne lata i lepszą ich produktywność.

Poprzedni artykułRozwiązania wpływające na lepszą jakość owoców
Następny artykułAkademia uprawy truskawek w Czerwińsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj