Systemy nawadniania dla borówki dopasowane do technologii uprawy
Trzy systemy uprawy borówki, duże spadki terenu. To wszystko wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań zapewniających równomierny wypływ wody lub pożywki. Dlatego też kilka systemów podawania pożywki zastosowaliśmy również w ramach projektu Borówkowe Factory wspólnie z głównym partnerem tego projektu firmą Milex.

Uprawa w gruncie

Właściwie dobrana linia do nawadniania borówki uprawianej w gruncie to linia z kompensacją ciśnienia oraz emiterami rozmieszczonymi co 30 cm. Linia może być o średnicy 16 mm lub 20 mm, ale ten parametr należy dopasować od długości ciągu nawadniających, które należy dopasować także do różnic w wysokości terenu, wydatku emiterów oraz ich liczby na mb.

Ważne jest również dobranie odpowiedniej linii kroplujących do posiadanego źródła wody. To również pociąga za sobą konieczność instalacji odpowiednich systemów do filtracji wody. 

Dla każdego rzędu borówki rekomendowane jest zastosowanie dwóch rzędów linii nawadniających.

Nowy system podawania wody w donicach

W tym roku w projekcie Borówkowe Factory w rzędach z roślinami uprawianymi w donicach zainstalowano nowe krążki nawadniające. Rozwiązanie to pozwala na bardziej równomierne nawilżenie podłoża w donicach. To okazuje się niezwykle ważne w równomiernym nawodnieniu systemu korzeniowego. Każdy z tych elementów składa się z trzech elementów, które pozwalają na właściwe zaopatrzenie donic w wodę. Rozwiązania te mogą mieć różną wydajność.

Więcej o tym jak prawidłowo dobrać linie nawadniające do uprawy borówek uprawianych w gruncie lub jak sprawdzają się nowe systemy aplikacji wody do borówek uprawianych w donicach dowiecie się z materiału filmowego:Poprzedni artykuł„Jestem zadowolony z borówkowego sezonu”
Następny artykułOferta pracy- Specjalista ds. technologii produkcji (agronom) – plantacja Karls

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj