Ochrona borówki wysokiej a wymagania odbiorców




Owoce borówki wysokiej w przeważającej większości przeznaczane są na eksport. Musza przy tym spełniać często wygórowane wymagania odbiorców. Liczy się wielkość, smak, obecność nalotu, jędrność. Równie ważnym, a często kluczowym parametrem w oczach zachodnioeuropejskich odbiorców jest też bezpieczeństwo owoców dla konsumentów, wyrażane poziomami pozostałości środków ochrony stosowanych w procesie produkcji. Jak sprostać tym wymaganiom?

Artykuł reklamowy

Rośnie produkcja, rosną wymagania

Produkcja borówki ciągle wzrasta, nie tylko w Polsce, które obecnie plasuje się na 7 pozycji w światowym rankingu największych producentów borówki, ale też w wielu innych krajach. Dotyczy to zarówno dotychczasowych liderów w produkcji jak Stany Zjednoczone, Chile, Argentyna czy Chiny, jak też wielu nowych rozwijających się rynków Ukrainy, Rumunii czy Serbii. Czynnikiem warunkującym opłacalność produkcji w coraz większym stopniu będzie cena zbytu a ta uzależniona będzie przede wszystkim o jakości finalnego produktu. Jak zatem zadbać o tę dobrą jakość? Klienci obecnie wymagają owoców dużych (minimalna średnica to zwykle 12 mm, a pojawiają się wymagania związane z minimalną średnicą owoców 14, 16 a nawet 20 mm), dobrze wybarwionych, bez śladów uszkodzeń i zniekształceń. Odbiorcy też precyzyjnie określają tolerowane poziomy pozostałości środków ochrony roślin w owocach. O ten parametr należy zadbać jedynie na etapie produkcji owoców, nie da się go już zmienić czy poprawić podczas sortowania, czy przechowywania owoców w chłodni (nawet przez kilka tygodni). Te poziomy pozostałości są często różne w poszczególnych krajach, czy regionach. Dla przykładu dopuszczalne przez odbiorców poziomy pozostałości cyprodyniliu (CDL) wynoszą: w Japonii – 5 mg/kg, w Kanadzie – 4 mg/kg, a w UE, USA, Tajwanie i Australii – 3 mg/kg. Tymczasem dla fludioksonilu w większości państw jak kraje UE, Japonia, Australia, Tajwan obowiązuje ta sama norma, która wynosi 2 mg/kg. Ponadto wiele sieci handlowych wprowadza własne normy, często o wiele niższe niż te ogólnie obowiązuje. Takie przypadki częste są w niemieckich sieciach handlowych jak Lidl, Aldi, Kaufland czy REWE.

Skuteczna ochrona borówki wysokiej przed chorobami

Jak zatem pogodzić skuteczną ochronę przed chorobami z obecnymi wymaganiami jakościowymi odbiorców pod względem obowiązujących poziomów NDP/MRL? W tym celu należy środki stosować odpowiednio wybrane środki ochrony roślin, wtedy gdy jest to faktycznie potrzebne. Aktualnie na polskich plantacjach najważniejsze choroby borówki wysokiej to szara pleśń, antraknoza i zamieranie pędów borówki wysokiej (ta ostatnia powodowana przez kilku sprawców). Wszystkie te choroby zwalcza preparat Switch 62,5 WG zarejestrowany do zwalczania wszystkich najważniejszych chorób borówki, w różnych fazach rozwojowych, nie później jak 7 dni przed zbiorem.

Biorąc pod uwagę specyfikę rozwoju patogenów takich jak Botrytis cinerea sprawca szarej pleśni) i Colletotrichum acutatum (sprawca antraknozy), najważniejsze jest ich zwalczanie w czasie kwitnienia, kiedy to dochodzi do infekcji kwiatów. Objawy tego ujawniają się zdecydowanie później, często dopiero w okresie dojrzewania owoców.

Główne zalety fungicydu Switch 62,5 WG:

  •  Bardzo dobre działanie zapobiegawcze i interwencyjne;
  •  Działa na szerokie spektrum chorób;
  • Jest odporny na zmywanie;
  • Dobrze działa także w niskich temperaturach;
  • Aktywnie zapobiega powstawaniu odporności;
  • Stosowany w okresie przedzbiorczym pozytywnie wpływa na trwałość owoców;
  • Nie wpływa na zmianę cech organoleptycznych owoców (smak, zapach);
  • Poziomy pozostałości jego substancji aktywnych w zbieranych owocach są znacząco poniżej najwyższych dopuszczalnych norm.

 

Swich 62,5 WG zawiera dwie substancje aktywne cyprodynil i fludioksonil, które mając odmienny mechanizm działanie wzajemnie się uzupełnią. Jednocześnie ograniczone jest ryzyko uodparniania się patogenów. Switch 62,5 WG to produkt skuteczny, pewny i szybki w działaniu, niezastąpiony w ochronie borówki wysokiej. Po jego zastosowaniu nawet na krótko przed zbiorem, poziom pozostałości obu substancji aktywnych jest niski i w kolejnych dniach szybko się obniża. Tym samym stosując Switch w dopuszczonym etykietą terminie, czyli nie później jak 7 dni przed zbiorem, można być spokojnym, że poziomy pozostałości zarówno CDL i FLD będą poniżej obowiązując norm. To gwarantuje uzyskanie owoców, które spełnia wymagania odbiorców zarówno pod względem wyglądu  ale też poziomów MRL/NDP – jednym słowem owoce będą w pełni bezpieczne dla konsumentów. Na tym przecież tez zależy producentom!

Więcej informacji, dawki i zalecenia do stosowania: https://www.syngenta.pl/uprawy/sady-i-jagodniki/switch-62-5-wg

 







Poprzedni artykułCzym skorupka za młodu
Następny artykułDla poprawy jakości owoców maliny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj