Światowa premiera nowego nawozu od Timac Agro
10 stycznia w Warszawie miała miejsce światowa premiera zupełnie nowego produktu nawozowego od Timac Agro. W Centrum Badań i Rozwoju w Saint – Malo we Francji, opracowana została technologia Siliup. Polska będzie pierwszym krajem oferującym nawozy z tą technologią.

Nowy rok, nowy wyzwania i mamy nowe produkty od Timac Agro będące odpowiedzią na bieżące potrzeby rolników – powiedziała Agata Stolarska, prezes TAP – Ponieważ widzimy narastające problemy z suszą jako pierwsi na świecie zdecydowaliśmy się wprowadzić nowy nawóz z technologią Siliup. Informacje na ten temat przybliżył Piotr Kotowski wraz z zaproszonymi gośćmi z Francji, którzy pracowali nad produktem – Sylvain Pluchon oraz Mustapha Arkoun.

Susza narastającym problemem

Widocznym problemem ostatnich lat jest deficyt wody. Mimo coraz lepszej genetyki, coraz nowszych możliwościach dostarczania wody, susza daje się we znaki. Opady roczne  na większości obszarów istotnych rolniczo w Polsce zmniejszyły się z 600 do 500 mm rocznie. Pojawiają się jednak duże anomalie opadów w przeciągu roku. W 2022 roku widoczna jest mniejsza ilość wody w okresach istotnych rolniczo, czyli od kwietnia do sierpnia. Rok 2023 na bardzo dużym minusie klimatyczny bilans wodny, co ewidentnie odbija się na plonach roślin. Brak wody utrudnia wschody, hamuje wzrost i ogranicza plonowanie.

Krzem dla roślin

Odpowiedzią na to ma być innowacyjna technologia Siliup. Jej idea polega na uruchamianiu w glebie procesów sprzyjających biodostępności krzemu, zarówno z krzemionki mineralnej jak też organicznej. Po zastosowaniu Siliup aktywowane są mikroorganizmy glebowe, które produkują kwas ortokrzemowy. W takiej właśnie formie rośliny są w stanie pobrać krzem. Drugi mechanizm działania Siliup polega na gromadzeniu wody w otoczeniu korzeni. Pozostaje ona dłużej dostępna  w obrębie systemu korzeniowego i może być lepiej wykorzystana przez rośliny.

Technologia Siliup wprowadzona została do nawozu Top-Phos, a efektem jest produkt o nazwie Top-Phos Siliup. Dostępny nadal pozostanie standardowa formuła Top Phos.

Więcej szczegółowej informacji o technologii Siliup od Timac Agro, w czasopiśmie Jagodnik.Poprzedni artykułZapraszamy na II Konferencję Jagodową podczas TSW 2024
Następny artykułPrenumerujesz – zyskujesz. Czasopismo „Jagodnik” z 4 prezentami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj