Tuż przed sezonem zbioru porzeczek dla przemysłu pojawiają się w mediach różne spekulacje dotyczące cen skupu tych owoców. W ostatnim czasie (15.06.2016) redakcja Agrobiznesu podała – opierając się o dane od swojego informatora- że mogą one oscylować w granicach 0,2 zł/kg. W odpowiedzi na to zarząd Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek, wystosował pismo wyjaśniające prawdziwą sytuację producentów czarnych porzeczek.

 

Redakcja programu TVP Agrobiznes

W dniu 15.06.2016 roku w programie Agrobiznes przekazaliście Państwo informację z nieoficjalnego źródła, że w bieżącym sezonie zakłady przetwórcze zaproponują cenę skupu owoców porzeczki czarnej w wysokości 0,20 zł za jeden kilogram. Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP) informuje, że koszt zbioru jednego hektara plantacji wynosi znacznie powyżej 0,20 zł za jeden kilogram, natomiast koszt produkcji jednego kilograma wynosi 2,4 zł przy średnim plonie 6 ton z hektara, według badań Zakładu Ekonomiki Ogrodnictwa IERiGŻ PIB.

Podane za pośrednictwem redakcji „Agrobiznes” przez nieoficjalne źródła informacje mają na celu wprowadzenie zamętu na rynku owoców czarnej porzeczki i nie są realne, ponieważ przy cenie 0,20 zł za kilogram owoców, niepokrywającej nawet kosztów zbioru, żaden plantator ich nie rozpocznie.

W niedziele 19 czerwca br. na spotkaniu KSPCP podsumowane zostały prognozy tegorocznych zbiorów owoców czarnej porzeczki w różnych regionach Polski. Według najnowszych szacunków w bieżącym sezonie zbiory w Polsce będą na poziomie 65% ubiegłorocznych, w wielu regionach będą nawet o połowę niższe niż w 2015 roku.

Zarząd KSPCP uważa, że skup powinien się rozpocząć powyżej 1 zł/kg. Cena ta powinna w kolejnych dniach wzrastać z uwagi na brak owoców. Wielu plantatorów deklaruje, że przy cenach skupu poniżej jednego złotego nie przystąpi do zbioru owoców.

Z poważeniem

W imieniu Zarządu KSPCP

Wiesław Błocki

zobacz treść dokumentuPoprzedni artykułTunel gotycki dla malin po dwóch sezonach
Następny artykułOchrona pędów maliny przed chorobami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj