Sprawdzone rozwiązania do ściółkowania i zabezpieczania truskawek przed mrozem





W kraju przybywa upraw tunelowych truskawek, gdzie rośliny te uprawiane są na przyspieszony zbiór w gruncie. Powodem są zarówno jakość owoców jak też możliwe do uzyskania w ostatnich latach zyski z tak prowadzonych upraw. W gospodarstwie „Kozacka Truskawka” w ramach realizowanych tam przez portal jaogdnik.pl oraz firmę Haygrove z partnerami projektów truskawkowych, ocenialiśmy również kilka systemów zakładania tego typu upraw czy to na pojedynczych czy też podwójnych zagonach wykorzystując do tego celu różnego rodzaju syntetyczne ściółki. Co okazało się najlepsze?

Materiały do ściółkowania zagonów

W ocenie Konrada Kozakiewicza, gospodarza projektu „Truskawkowe Inspiracje – uprawy na przyspieszony zbiór” w uprawie tunelowej, truskawki najlepiej sadzić w systemie jednorzędowym na czarnej folii. Dobrze do tego celu nadaje się czarna folia z firmy Agrimpex. Z czarnych folii, rekomendowanych do ściółkowania zagonów w tunelach, Jarosław Jolkowski z firmy Agrimpex rekomendował oferowane przez to przedsiębiorstwo węgierskie folie o grubości 30 mikronów, które mają wymagane przez plantatorów parametry jakościowe – a więc odpowiednią trwałość, elastyczność i odporność na uszkodzeniach mechaniczne.

Z kolei dla upraw realizowanych w gruncie bez osłon K. Kozakiewicz uważa, że lepszym rozwiązaniem będą agrowłókniny, które zapewniają lepsze jego zdaniem warunki dla upraw realizowanych w polu bez osłon. O optymalnych rozwiązaniach do ściółkowania plantacji polowych dowiecie się z kolei z materiału pt. „Co trzeba wiedzieć o uprawie truskawek na agrowłókninie”

Zabezpieczenie roślin przed mrozem

Ważnym elementem uprawy truskawek w tunelach okazuje się właściwe zabezpieczenie truskawek na zimę. W tum celu późną jesienią rośliny w tunelach, gdzie uprzednio latem zdjęto folię, przykrywane są białą agrowłóknią Pegaz Ago P30. Materiał ten na roślinach leży do marca lub początku kwietnia. Ważne jest regularne kontrolowanie wilgotności pod tym materiałem. Po rozpoczęciu wegetacji, kiedy w tunelach robi się już dostatecznie ciepło, okrywa ta jest zdejmowana. Cały czas jednak pozostaje w tunelu na okoliczność wystąpienia wiosennych przymrozków. Wówczas przed ich wystąpieniem jest ponownie rozkładana w tunelach.

Aby zapobiec uszkodzeniom kwitnących już roślin – poprzez przygniecenie – można wzdłuż rzędów rozciągnąć przymocowane do drewnianych palików sznurki. Po kilku latach uprawy truskawek na przyspieszony zbiór w tunelach nie wyobrażam sobie takiej uprawy bez korzystania z tego typu zabezpieczenia. Oczywiście tunel chroni rośliny przed mrozem, ale nie tak dobrze jest zastosowanie podwójnego zabezpieczenia – tunel i agrowłóknina rozłożona nad roślinami, przy wcześniejszym dobrym uwilgoceniu gleby – uważa K. Kozakiewicz.

Przed jak niskimi temperaturami sprawdziły się różnego rodzaju osłony oraz o rekomendowanym systemie uprawy truskawek w uprawie na przyspieszony zbiór dowiecie się z materiału filmowego:







Poprzedni artykułIle kosztować będzie aronia?
Następny artykułDziękujemy i zapraszamy na plantacje!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj